آشنایی با لنز طبی چشم و نحوه عملکرد آن – بلاگ کرفس

محلول لنز بعنوان یک ضد عفونی کننده ، برای بهره گرفتن از لنز الزامی است . حتی لنزهای آرایشی را نباید به کسی قرض بدهید، چراکه امکان انتقال بیماریهای عفونی مثل ایدز و هپاتیت هم از این طریق وجود دارد. اما در چند سال اخیر تغییراتی در آنها به وجود آمده که یکی از آنها، استفاده از پلیمرهای پلاستیکی مانند هایدروژل و سیکلو هایدروژل است. این لنزها به دو دسته لنز رنگی و لنز طبی تقسیمبندی میشوند که در چند سال اخیر لنز طبی رنگی هم به آنها اضافه شده است.نسل اولیه لنزهای تماسی برای استفاده در چند ساعت طراحی شده بودند و به دلیل عدم اکسیژن رسانی یا حتی عدم آب رسانی مناسب به سطح چشم چندان مورد تایید پزشکان نبودند. لنز چشم یک لایه پلاستیکی یا ژلاتینی خاص است که حالت انعطاف پذیری دارد و به صورت یک کلاه یا روپوش بر روی قرنیه چشم قرار میگیرد. لنز ها را با بزاق دهان نگذارید و به دلیل اینکه احتمال رسوب باکتری وجود دارد،آنها را با آب تمیز کنید همچنین از بزاق برای تمیز کردن لنز ها کمک نگیرید.توصیه های برای نگهداری لنز ها وجود دارد حتما آنها را رعایت کنید،فقط لنز هایی که برای استفاده آنها در طول شب طراحی شده اند مناسب این هستند که فرد مصرف کننده با وجود لنز در چشم بخوابد،اگر قصد شنا کردن دارید و لنز در داخل چشم دارید بهتر است حتما از عینک مخصوص شنا استفاده کنید.از لنز هایی که ما شخص دیگری است و قدیمی نشده استفاده نکنید،هنگامی که لنز داخل چشم دارید در برابر آفتاب و باد قرار گرفته اید عینک آفتابی را فراموش نکنید،اگر با سوزش چشم مواجه شدید لنز ها را از چشم خارج کنید و برای معاینه نزد پزشک متخصص بروید.

بعد از گذاشتن لنزها در محلول و ظرف مخصوص در ظرف را محکم ببندید. برای پیشگیری از بروز این مشکلات ، از قطره های مخصوص لنز های طبی استفاده کنید . 2- مشکلات دید شما را رفع کند. 1. از استفاده از هر نوع لنز طبی بدون مشورت با پزشک خودداری کنید ، در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات و ناراحتی های چشمی برای شما وجود خواهد داشت . فردی که از عینک برای دیدن استفاده می کند در فعالیت های ورزشی نمی تواند شرکت کند و اگر هم شرکت کند دچار مشکل می شوند و لنز ها بر خلاف عینک در زمان استفاده برای فرد مصرف کننده مشکل این که بر اثر اینکه بکار می گیرند پاک شوند را ندارند.همچنین از فواید و مزیت هایی که لنز های طبی دارند که آنها را بقیه لنز چشم خاص تر کرده این است که ناراحتی هایی که مربوط به اثر منشوری محیطی ضعیف و عدم اعوجاج دید هستند برای فرد مصرف کننده به وجود نمی آید. در یکی دو سال اخیر یک شرکت آمریکایی به نام Ocumetics Technology از یک لنز جدید به نام لنز بیونیکی رونمایی کرده که قدرت دید آن به صورت ۲۰ از ۲۰ هست و به بیماران این امکان را میدهد تا سه برابر نسبت به قبل بهتر ببینند.

افراد باید در زمان خرید لنز طول عمر آن را از اپتومتریست سوال کنند. مدت زمان استفاده از لنز چقدر است؟ اما از آنجایی که پزشکان به نسبت عملکرد لنز تماسی به صورت رنگی و طبی نگران بودند دو تکنولوژی جدید به عنوان سیستم تمیز کننده بر پایه هیدروژن پراکسید به کار گرفته شده که شامل Clear Care و OcuSoft میشوند. در حال حاضر افراد زیادی مصرف کننده لنز طبی در کل جهان هستند در حالی که نحوه استفاده از لنز طبی همچنین عیب ها و مزیت های طریقه و نحوه ی کاربرد لنز را نمی دانند.پیشنهاد ما به شما این است که با پزشک متخصص درباره انتخاب کردن لنزی که مناسب شماست مشورت کنید.فردی که به ضعیف شدن چشمانش مبتلا شده برای اینکه بتوانند ببیند از بین 3 راه و روش حق انتخاب دارد که این روش ها شامل:عینک،جراحی و لنز طبی می باشند. این نوع لنزها نفوذ پذیری زیادی نسبت به اکسیژن ندارند و به طور مکرر بین قرنیه ی چشم و لنز، اشک پمپاژ می شود و این عمل در ادامه ی پلک زدن رخ می دهد و از این طریق اکسیژن قرنیه ی چشم تامین می شود. شما بعد از خرید لنز چشم می توانید تاریخ انقضای را مد نظر بگیرید.

شاید در برخی از برندها هزینه خرید لنز طبی یکبارمصرف روزانه بیشتر شود اما این را در نظر بگیرید که دیگر نیازی به خرید لوازم جانبی برای نگهداری از آنها نخواهید داشت. جنس لنزهای روزانه از سیلیکون هیدروژن می باشد و بسیار سبک و اکسیژن رسان هستند. بعد از گذاشتن لنز به داخل مردمک، می توانید پلک بزنید و چشم های خود را به اطراف تکان دهید. لنز طبی دائمی یکی از راهکارهایی بود که تولیدکنندگان و برندهای حوزه لنز چشم برای پوشاندن نقاط ضعف خود به آن پناه بردند. جدیدترین نسل لنز چشم بر مبنای ترکیبی از مواد سیلیکونی و پلیمری ساخته شده که امکان عبور اکسیژن از آن ها بسیار بیشتر است.میزان اکسیژن عبوری از این لنز تماسی تا حدود ۱۰ برابر نسبت به نسل قبلی لنزهای تماسی بود و به همین دلیل بسیار راحت هستند و امکان استفاده از آنها در بلند مدت وجود دارد. در حقیقت شرکتهای تولیدکننده لنزهای تماسی تلاش کردند که ویژگیهایی در این لنزها به وجود بیاورند که هم از ورود نور شدید خورشید و هم از ورود نور ماوراء بنفش به داخل چشم جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید