استفاده از لنز طبی بهتر است یا جراحی لیزیک – دکتر احسان عباس نیا

قبل از استفاده از پاک کننده های آنزیمی ، لنز های خود را با استفاده از سایر محصولات تمیز کننده، شستشو دهید . 4. لنز را درون ظرف مخصوص خود قرار دهید و ظرف را با محلول ضدعفونی کننده جدیدی پر کنید. اما برخی لنزهای چشمی با هدف صرفاً آرایشی و زیبایی هم تولید میگردند که دیگر طبی محسوب نمیشوند و در دسته لنز آرایشی قرار میگیرند. سپس در سال ۱۹۴۹ پزشکی آلمانی به نام دکتر اویگن فیک، به ایده نخسین لنزهای چشمی رسید که به مدت چند ساعت داخل چشم قابل استفاده بود. بیشتر از یک ماه از یک ظرفِ لنز استفاده نکنید. این نوع از لنزها نوع دیگری از لنز های طبی هستند که به صورت دائمی استفاده میشوند. 6. هیچ وقت لنزها را زیر شیر آب نگیرید زیرا هم فشار آب به آن صدمه میزد و هم آب برای پاک کنندگی آن کافی نیست و فقط باید از محلول مربوط به لنز استفاده شود.

این دستگاه ها با استفاده از امواج ما فوق صوت و نور ماوراء بنفش و در برخی موارد اعمال مالش بر روی لنز های طبی ، آن ها را شستشو و ضدعفونی می کنند . لنز چشم طبی اغلب به دلیل استفاده نکردن از عینک کاربرد پیدا می کند. بعد از گذاشتن لنز در صورتیکه كوچكترین مشكلی برای چشمتان ایجاد شد، مثلا درد چشم یا قرمزی، حتما به پزشک مراجعه كنید. این روش جراحی به دلیل داشتن عوارض کم و نتایج موفقیتآمیز با استقبال بسیاری روبهرو است. آیا لنز های طبی و جراحی لیزیک باعث درمان بیماری پیر چشمی می شوند؟ زیرا که برای تصحیح آستیگماتیسم لنز میبایست در درجه معینی نسبت به قرنیه چشم قرار بگیرد و پس از هر بار پلک زدن در صورت تکان خوردن لنز دوباره به همان زاویه برگردد. برخلاف جراحی لیزیک، لنزهای طبی به صورت ماهانه باید خریداری شوند و در طولانی مدت هزینههای بالایی را در بر خواهند داشت؛ بنابراین اصلاح عیوب انکساری چشم با استفاده از جراحی لیزیک مقرون به صرفه تر از لنزهای طبی است.

چنانچه نمره آستیگماتیسم فردی 25/1 الی 2 باشد، استفاده از لنز طبی با رعایت شرایط خاصی صورت می گیرد. این عوامل در لنز های طبی به میزان اکسیژن رسانی به قرنیه چشم و میزان آبرسانی لنز که باعث راحتی لنز در چشم میشود ، دسته بندی میشود . با وجود این ویژگیها، تنها درصد کمی از مردم آمریکا از لنزهای تماسی هیبریدی استفاده میکنند، شاید به این دلیل که نصب این لنزها دشوارتر است و جایگزینی آنها گرانتر از لنزهای نرم و سیلیکونی هیدروژل است. بله؛ اگر این سوال برایتان پیش آمده که بعد از عمل لیزیک چشم میشود از لنز استفاده کرد یا خیر، باید این خبر خوب را بدهیم که در بیشتر موارد، منعی برای مصرف لنز پس از جراحی لیزیک وجود ندارد. به همین دلیل بسیاری از افراد از جراحی لیزیک برای اصلاح عیوب انکساری چشم استفاده میکنند. در این روش با استفاده از لیزر برای تغییر شکل قرنیه اقدام میکنند.

بدلیل احتمال بیشتر عفونت قرنیه ( با هر شب خوابیدن بیشتر با لنز ) ، این لنزها کمتر پیشنهاد می شوند . در میان لنزهای طبی هم قیمت لنز چشم روزانه از حدود ۲۰ هزار تومان در فروشگاهها و داروخانهها عرضه میشود. لنزهای سخت یا RGP نسبت به لنزهای نرم به مراقبت کمتری نیاز دارند. در جراحی لیزیک ممکن است فرد به دلیل جراحی دچار مشکلاتی چون عفونت، التهاب، قرمزی و… چون لنزهای رنگی به قرنیه چشم شما اکسیژن نمی رساند، و خطر آفرین است. ممکن است این سوال برای شما به وجود آید که برای رفع عیوب بینایی می توان از عینک نیز استفاده کرد؛ پس ضرورت استفاده از لنزهای طبی در چیست؟ به طور کلی لنزهای طبی در دو نوع داخل چشمی و خارج چشمی برای درمان عیوب انکساری چشم استفاده میشوند. لنز طبی در بین تمام لنزهای چشمی مقرون به صرفه تر است. در شرایطی که نمره آستیگماتیسم ما بین 1.25 تا 2 نمره باشد استفاده از لنز نرم تحت شرایطی امکان پذیر است. شود که این عوارض بعد از مدتی از بین میروند. لنز توریک ICL را بر خلاف لنزهای تماسی که در سطح چشم قرار می دهند در درون چشم می گذارند و این کار باعث می شود تا فرد نیازی به در آوردن لنز در هنگام خواب یا در دیگر شرایط نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید