افرادی که از آلرژی رنج میبرند

همانطور که از اسم آن پیدا است، این نوع لنزها یکبار مصرف هستند و نیاز به محلول لنز برای نگهداری ندارند. و پس از یک ماه ، لنز دیگری جایگزین آن ها می شود در نتیجه برای افرادی که به بهداشت لنز اهمیت زیادی می دهند و به لنز سالانه آلرژی دارند مناسب می باشد. این لنزها مانند لنزهای تماسی فصلی به مراقبت و تمیز کردن نیاز دارند ولی تفاوتی که در آنهاست این است که لنزهای سالانه را باید ۶ ماه پس از استفاده با قرص لنز شستشو داده تا تمامی میکروب های موجود در لنزهای سالانه از بین بروند تا شما بتوانید ۱ سال کامل از این لنزها استفاده کنید. این لنزها برای بیمارانی که عارضه بینایی قوز قرنیه دارند برای هموار کردن سطح قرنیه مورد استفاده قرار می گیرد. این لنزها نیازی به تمیز کردن و ضدعفونی شدن ندارند و بسیار گران تر از لنزهای فصلی و سالانه هستند . این کار باعث خسته شدن افراد از عینک می شود و اگر مدت زمان زیادی از عینک استفاده شود جای عینک بر روی بینی شما باقی می ماند و این اصلا خوشایند نیست.

لنزهای ۱۲ ماهه و یا ۱ ساله هستند، و شما می توانید ۱۲ ماه متوالی بر اساس اصول نگهداری، از آنها استفاده کنید. هم چنین افرادی که وزشکار هستند بر خلاف عینک که برای فرد مزاحمت ایجاد میکند استفاده از لنز شرایط راحت تری را برای فعالیت فرد ایجاد میکند. • لنز طبی بر خلاف عینک ها مانع فعالیت های فرد نمی شود. لنزهای خارج چشمی کاملا روی کره چشم و در تماس مستقیم بر روی قرنیه قرار می گیرد. • یکی از مشکلات رایج عینک ها خسته کردن اعضای صورت مانند بینی و گوش است که لنزها این مشکلات را رفع کرده اند و تقریباً فرد وجود جسم خارجی در چشم خود را حس نمی کند. هزینه ی این لنزها، نسبت به لنزهای یکبار مصرف و روزانه مناسب تر است. • لنزهای تماسی سخت (RGP) از دوام و مقاومت بیشتری در برابر رسوب برخوردار هستند و به طور کلی دید واضح تر و واضح تری دارند. این لنزها که به لنزهای gp معروف اند دید بهتری نسبت به لنزهای سیلیکونی و ژله ای دارند و همچنین برای کسانی که دارای آستیگماتیسم هستند مناسب ترند. افرادی که دچار آستیگماتیسم هستند و به خوبی با استفاده از لنزهای طبی سخت این مشکل آن ها پوشش داده می شود.

با توجه به این که درچند سال اخیر با ورود لنز های نرم به بازار لنز های سخت برتری و محبوبیت خود را از دست داده اند اما هنوز یک سری افراد خاص از آن استفاده میکنند. این نوع لنزها همانند سایر کنتاکت لنزها باید در هر استفاده تمیز شده و در محلول لنز مناسب نگهداری شوند . این لنزها از ترکیب آب و ژلاتین ساخته میشوند و بسیار نیز نازک و نرم بوده و در چشم نیز بسیار راحت هستند. لنزهای تماسی نرم از پلاستیک قابل انعطاف ساخته شده و با آب ترکیب می شوند تا جریان اکسیژن از طریق لنزهای تماسی به سمت قرنیه جریان پیدا کند. معمولا این جایگذاری لنز در عمل جراحی درمان کاتاراکت (آب مروارید) انجام می گردد. لنزها بهترین راه حل برای کسانی هستند که نمی خواهند از عینک استفاده کنند و یا جراحی اصلاحی انجام دهند. هنگامی که تصمیم می گیرید که از لنز طبی استفاده کنید، چندین گزینه و ویژگی برای انتخاب وجود دارد. بنابراین قبل از خرید بهتر است برای مدتی به صورت آزمایشی، از لنز چشم استفاده کنند و در صورت تمایل و نبود هیچ مشکلی به خریداری نوع دائمی آن اقدام نمایند. لنزهای RGP بدلیل قابلیت خوب عبوردهی اکسیژن و توانایی اصلاح آستیگماتیسم تا چهار دیوپتر و کیفیت برتر بینایی انتخاب ارجح برای اغلب افرادی است که نمی توانند از لنزهای نرم استفاده نمایند .

1. لنزهای نرم یا هیدروفیلیک، 2 تا 3 میلیمتر دورتر از قرنیه را میپوشانند . مراقبت از لنزهای طبی شامل تمیز کردن، ضد عفونی کردن و نگهداری آنها، بسیار سادهتر از گذشته است. دوام آنها در طول عمر لنز کمتر است زیرا عمر آنها از لنزهای تماسی نرم بیشتر است. لنز سخت استاندارد را با بهره گیری از محلول نرم کننده روی قرنیه چشم قرار می دهند. این لنزها مناسب برای کسانی است که میخواهند با لنزها رنگ چشم خود را تیره تر کنند و مانند لنزهای مات نیستند که بتوانند تاثیر چشم گیری روی رنگ چشم داشته باشند. لنز طبی سالانه برای چه افرادی مناسب است ؟ بیشتر لنزهای تماسی که امروزه در ایران مصرف می شوند از نوع روزانه، فصلی و سالانه هستند. نکته : لنزهای سخت فعلی از نوع نفوذپذیر به گاز RGP هستند و لنزهای سخت قدیمی که از جنس RMMA و غیرقابل نفوذ به اکسیژن بودند امروزه دیگر کاربردی ندارند . مخاطبین GP اغلب بینایی واضحتری نسبت به مخاطبین نرم و سیلیکونی هیدروژل ارائه میدهند (به ویژه اگر آستیگماتیسم دارید، این لنز یک لنز طبی برای آستیگمات است.) معمولاً مدتی طول میکشد تا چشمان شما پس از شروع به استفاده از لنزهای نفوذپذیر گاز، تنظیم شده و احساس راحتی کنند؛ اما پس از این دوره سازگاری اولیه، اکثر مردم احساس میکنند که لنزهای GP به اندازه لنزهای هیدروژل راحت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید