انواع لنز طبی و غیرطبی؛ مزایا، معایب و نحوه نگهداری از آنها

به عنوان مثال میتوانند لنزهای یک بار مصرف، لنز روزانه، لنز ماهانه و لنز سالانه استفاده کنند. به عنوان مثال افراد ورزشکار و یا کسانی که فعالیت بدنی بالایی دارند میتوانند به راحتی از لنز استفاده کنند. اما خیلی ها ترس عمل جراحی دارند و همچنین عمل جراحی چشم برای افرادی که دارای مشکلاتی مانند عیوب انکساری شدید، خشکی چشم، بارداری، قرنیه های بسیار نازک و .. می باشد مناسب نمی باشد. گزینه های مختلف برای شیوه های مختلف مناسب هستند. لنزهای طبی انواع مختلفی دارند و هر کدام از آنها دارای ویژگی های خاصی هستند. افرادی که از عینک طبی استفاده میکنند و درجه ضعف بینایی بالایی دارند دیگر قادر به استفاده از عینکهای آفتابی نیستند اما استفاده ا لنز این امکان را برای آنها به راحتی فراهم میکند. افرادی که چشمهای آستیگمات نامنظم دارند با استفاده از لنزها بهتر درمان میشوند تا عینک. تقریباً تمامی افرادی که مشکلاتی مانند قوز قرنیه، نامنظمی سطح قرنیه، عمل جراحی آب مروارید و عیوب انکساری دارند به راحتی میتوانند از لنزهای طبی رنگی و عادی استفاده کنند.

لنز طبی به عنوان بهترین جایگزین برای عینکهای طبی شناخته میشود و بسیاری از افراد بعد از مدتی که از عینکها استفاده میکنند نیاز به لنز را احساس میکنند. یکی دیگر از انواع لنزهای طبی، لنز طبی نرم است این لنزها از جدیدترین نسل لنزها محسوب می شوند، در ساخت این لنزها از مواد پلاستیکی استفاده نمی شود و از موادی بهره گرفته می شود که در آنها جذب آب نمک موجود در اشک انسان امکان پذیر است و از آن به عنوان لنزهای آب دوست یا هیدروفیل نیز یاد می شود. تهیه این لنزها حتی در صورتی که چشم شخص فاقد هرگونه عیب انکساری باشد باید بعد از انجام معاینه و بررسی انحنا و سلامت قرنیه و اطمینان یافتن از کافی بودن میزان و کیفیت اشک چشم صورت گیرد . به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، برای خرید لنز چشم طبی و رنگی (صفحه محصولات لوناتو) اورجینال در ایران کافی است به فروشگاههای معتبر مراجعه کنید؛ فروشگاههایی که محصولاتشان دارای گواهی اصالت کالاست و میتوانید مطمئن باشید که محصول تقلبی یا تاریخ گذشته به شما نمیفروشند. مرکز لنز ایران ، اطلاعات کافی و کامل را به شما ارائه خواهد داد . پس اگر دید شما مشکل ندارد حساس نشوید !

آستگیماتیسم: آستیگمات به معنی انحراف دید است برای برطرف کردن آن از لنزهای توریک استفاده میشود. دامنه طبیعی دید لنز از عینک بسیار بهتر است و چون کاملاً بر روی قرنیه چشم قرار میگیرد همراه با چشم حرکت میکند و هیچ قابی برای مسدود کردن دید فرد وجود ندارد و لزومی ندارد همانند عینک سر خود را بچرخاند تا دید بهتری داشته باشد. شیشه عینک آنها به علت خاصیت فیزیکی، اجسام را درشت نمایی میکند و حتی چشمان فرد نیز از پشت عینک بزرگتر دیده میشود اما لنزها این مشکل را برطرف کردهاند. هرچند که دلیل اصلی طراحی و تولید لنزهای چشمی برطرف کردن مشکلاتی مانند ضعف بینایی و عیوب انکساری، آستیگماتها، قوز قرنیه و از این دست مسائل بوده است اما استفاده از لنزهای چشمی در زمینههای آرایشی و زیبایی نیز گسترش زیادی پیدا کرده است. 2. از دست زدن به محلول موجود درون ظرف نگهدارنده لنز و یا لمس کردن داخل ظرف خودداری کنید .

بهتر است لنز توریک ثابت باشد اما به دلیل ضخامت های متفاوت چرخش و پلک زدن به راحتی انجام می شود. اما عینکها میتوانند در ظاهر تاثیر بگذارند. لنز چشم طبی یکی از راه حل هایی است که می توان آن را جایگزین عینک کرد که البته دارای مزایا و معایبی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم. یا مثلا برخی از افراد که عمل بینی انجام دادهاند تا مدتی نباید روی بینی خود عینک قرار دهند. در افرادی که عمل جراحی آب مروارید انجام داده و از عینک استفاده میکنند این اسکوتوم مشاهده میشود. 2. لنزها به طور کامل مردمک چشم را پوشش میدهند که باعث میشود بدون مانع، به راحتی بتوانید محیط اطرافتان را مشاهده کنید. البته به دلیل آنکه قرنیه چشم تنها عضوی از بدن است که اکسیژن را به طور مستقیم دریافت میکند، پس لنز انتخابی باید اکسیژن را از خود عبور دهد تا چشم خشک نشود و آسیب نبیند. این موضوع به طور ویژه برای کسانی که از لنزهای تماسی خشک استفاده میکنند اتفاق میافتد زیرا پلکها به طور مرتب در حین برداشتن لنزها کشیده میشوند. متاسفانه عدم اطلاع عده ی زیادی از بیماران و اطلاعات ناقص و غلطی که به آنها میرسد سبب شده است که بسیاری از کسانی که نیاز واقعی به لنز دارند از آن محروم بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید