انواع لنز طبی و غیرطبی؛ مزایا، معایب و نحوه نگهداری از آنها

لنزهای RGP بدلیل قابلیت خوب عبوردهی اکسیژن و توانایی اصلاح آستیگماتیسم تا چهار دیوپتر و کیفیت برتر بینایی انتخاب ارجح برای اغلب افرادی است که نمی توانند از لنزهای نرم استفاده نمایند . حال اگر از لنزهای طبی چشمی به مقدار زیاد استفاده کنیم به این علت که مانند جسم خارجی عمل می کنند که جلوی قرنیه را گرفته و منبعی برای رطوبتشان به اندازه ی خود چشم وجود ندارد و از طرفی اصطکاکشان با هوا و پلک ما بیشتر می شود باعث ایجاد خشکی چشم می شوند. پس ضروری است اگر قصد تغییر محلول لنزتان را دارید، با پزشک خود مشورت کنید. هفتگی: تا یک هفته قابل استفاده اند و پس از گذشت یک هفته از زمان شروع استفاده باید با لنز جدید جایگزین شوند. برای شستشوی لنز میتوان از اب استفاده کرد؟ همچنین از استفاده از آب نمک به منظور ضد عفونی و شستشوی لنز باید پرهیز کرد. آیا استفاده از لنز تماسی ایمنه و مشکلی ایجاد نمی کنه؟

4. لنز چشم نفوذ پذیر گازی یا GP: برای آستیگماتیسم گزینه مناسبی است و نسبت به مدل های سیلیکونی و ژله ای دید بهتری ایجاد می کند. این کمبود اشک باعث ایجاد سندروم خشکی چشم می شود، که منجر به احساس سوزش، تحریک پذیری و قرمزی چشم ها می شود. یکی از مهم ترین مزایای خرید این نوع لنز نگهداری آن می باشد که نحوه نگهداری این نوع لنز بسیار ساده و آسان می باشد.خوب است بدانید که لنز سخت استاندارد را با استفاده از محلول نرم کننده بر روی قرنیه چشم قرار می دهند و همچنین برای افراد آستیگماتیسم استفاده از این لنز بسیار مناسب می باشد.این لنز علاوه بر مزایایی که دارد دارای معایبی نیز می باشد که از اصلی ترین معایب آن می توان به این اشاره کرد که جدول استفاده از آن به کندی پیش می رود به این معنی که زمانی حدود ۳ تا ۴ هفته طول می کشد تا چشم به آن عادت کند. برای خشک کردن دست ها از یک حوله بدون پرز باید استفاده کرد. هر روز به مدت یکبار باید لنزها را از چشم بیرون آورده و تمیز نمود.

اگر پس از گذاشتن لنز، مشکلاتی مانند قرمزی چشم یا درد چشم احساس گردید، بلافاصله باید به پزشک معالج مراجعه نمود. پس از شکل گیری ، لنز از قالب خارج می شود تا دمای آن پایین بیاید . پس از گذشت مدت مجاز مصرف هر نوع لنز باید آن را دور انداخت و افراد برای انجام این کار نباید منتظر کاهش شدید دید، قرمزی چشم و یا بروز مشکلات بینایی باشد تا از مصرف لنز خود صرفه نظر کنند. بهترین زمان برای انجام این کار هنگام شب و قبل از خواب می باشد. یکی از بهترین مولفه های لنزهای چشمی، متریال به کاربرده شده در آن تحت عنوان سیلیکون هایدروژل است. تاریخ مصرف لنز چشم طبی فصلی به مدت 3 ماه است و در صورتی که فرد استفاده زیادی از لنز نداشته باشد می تواند از آن به مدت 6 ماه استفاده کند. همچنین این محصولات جایگزین مناسبی برای استفاده از عینک می باشند. به طور مثال افرادی که به طور دائمی از عینک استفاده می کرده اند و حالا می خواهند لنز را به طور کل جایگزین عینک نمایند. استفاده از این لنزها به دلیل برخورداری از خصوصیات اپتیکی بسیار آسان و راحت می باشد. آنها بر روی چشم راحت تر و آسان تر می باشد.

هنگامی که لنز تماسی بر روی انگشت و در مقابل چشم قرار می گیرد، داشتن شکل یو (U) نمایانگر درست بودن آن است. همچنین همواره ممکن است با توجه به شرایط بیماری، ترکیبی از این روشها مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این جنس لنز و مدت زمان استفاده از آن نیز دو فاکتور مهم برای طبقه بندی لنزها هستند. • لنز طبی بر خلاف عینک ها مانع فعالیت های فرد نمی شود. اگر شما هم دوست دارید چشمانی زیباتر داشته باشید و یا عینک را کنار بگذارید، در این مقاله از تانیرو با ما همراه باشید تا شما را با انواع لنز چشم، کاربردهای آن ها و همچنین عوارض استفاده از لنزهای رنگی چشم آشنا کنیم. طبق تعریفی کلی اگر فردی فقط دچار عارضهی نزدیکبینی و یا دوربینی باشد و البته آستیگماتیسم نداشته باشد، میتواند از لنز طبی «سافت» یا همان لنز طبی «نرم» استفاده کند. اگر احساس سوزش داشتید کار را دوباره تکرار کنید. باید بگوییم اگر تا به حال از لنز استفاده نکرده اید، بهتر است به صورت امتحانی از لنزهای هفتگی استفاده کنید. در مواقع استعمال دخانیات نباید از لنز استفاده کرد. به گزارش خبرنگار ایمنا، لنز چشمی اولین بار در سال ۱۹۴۹ توسط یک پزشک آلمانی به نام ” اویگن فیک” تولید شد و در کمتر از ۱۰ سال محبوبیت و کاربرد جهانی پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید