انواع لنز طبی و غیرطبی؛ مزایا، معایب و نحوه نگهداری از آنها

به گزارش ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، دکتر احمد شجاعی با تاکید بر اینکه استفاده طولانی مدت از لنز منجر به تحریک چشم و نازکی قرنیه میشود، اظهار کرد: هوای آلوده و گرما از علل اصلی بروز حساسیتهای چشمی هنگام استفاده از لنز است، بنابراین هنگام بروز حساسیت استفاده مجدد از لنز برای این افراد توصیه نمی شود. دکتر عبدالرضا شکری در گفتوگو با خبرنگار «سلامت» ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه تجویز هرگونه لنز توسط پزشک الزامی است، گفت: افرادی که تمایل به استفاده از لنز طبی یا زیبایی دارند باید ابتدا توسط پزشک معاینه شوند بنابراین پرهیز از استفاده لنزها در مراکز غیربهداشتی و آرایشگاهها الزامی است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با لنز طبی فصلی و انواع آن و همچنین کاربرد آن آشنا کنیم. قیمت لنزهای طبی رنگی هم با توجه به کیفیت لنز، برند تولید کننده و همچنین نوع آن متفاوت است. این متخصص چشم با تاکید بر اینکه باید از خوابیدن هنگام استفاده از لنز پرهیز شود خاطرنشان کرد: تغذیه و اکسیژن قرنیه هنگام استفاده از لنز دچار مشکل میشود و این عمل ممکن است موجب کاهش شدید اکسیژن در قرنیه یا حتی نابینایی شود.

متخصصان چشم پزشکی ایرانی تاکید کردهاند که استفاده مکرر از لنزهای رنگی برای قرنیه خطرناک است. این متخصص چشم خاطرنشان کرد: امروزه شاهد این هستیم که کشورهای آمریکا و ژاپن با موظف کردن شرکت سازنده لنز رنگی به ارائه توضیحات لازم در زمینه عوارض زیانآور استفاده از لنز رنگی بر روی جعبه این نوع لنزها تاحدودی موجب کاهش عوارض استفاده از لنز شده اند، بنابراین باید از طریق وزارت بهداشت و انجمن های چشم پزشکی این گونه اقدامات در ایران نیز انجام شود. توجه داشته باشید به هنگام خارج کردن لنز از جعبه، گرد و غبار اصلا با لنز تماس پیدا نکنند. طبق مطالعات انجام شده، این لنز طبی چشم پس از تماس میتواند در 15 دقیقه اول 50% مواد دارویی را به چشم منتقل کند. یکی از متداول ترین سوالات، در صورت ایجاد تماس لنز های طبی با زگیل موجود بر روی انگشت دست ، می توان دوباره از لنز مورد نظر استفاده کرد ؟

این فوق تخصص قرنیه و عیوب انکساری با اشاره به اینکه مهم ترین علت منع استفاده از لنزها فاصله کم آنها با قرنیه است، تصریح کرد: فاصله کم لنز با قرنیه عامل اصلی ایجاد کاهش بینایی، کدورت چشم و خراش قرنیه است. بسیاری از مردم به علل و دلایل مختلف دچار عیوب انکساری چشم می شوند. لنز رنگی از جمله لنزهای پر مصرف و محبوب در بین مردم است. وقتی هزینه این لنزها را حساب می کنید حتما هزینه محلول پاک کننده لنزهای تماسی را هم در نظر بگیرید. امروزه میتوان با استفاده از لنزهای رنگی و آرایشی که پس از ورود به بازار در سالهای اخیر به سرعت به یک وسیله رایج برای زیبایی تبدیل شد، چشمها را به هر رنگی درآورد، اما بسیاری از مصرف کنندگان متوجه عوارض استفاده بیش ازحد از این لنزها نیستند. لنزهای طبی یکبار مصرف روزانه در بسته های 15 تا 30 تایی قرار می گیرند و فقط برای یک روز استفاده می شوند و پس از آن روز دیگر با جفت جدید جایگزین می شوند.

اگر بالای چهل سال هستید با استفاده از لنزهای چند کانونی می توانید استفاده از عینک را محدود کنید. در این مقاله 3 گره ساده و در عین حال سریع را با آموزش تصویری میاموزیم. شاید این موضوع ساده به نظر برسد اما میتواند باعث آسیب های جبران ناپذیری بشود. بسته به نوع لنز طبی که استفاده می کنید و اینکه چشمان شما چه مقدار پروتئین در سطح لنز های طبی به جا خواهند گذاشت ، پزشک به شما در استفاده از محصولی خاص برای از بین بردن پروتئین های موجود بر روی سطح لنز های طبی کمک خواهد کرد . هزینه لنزهای تماسی به چه صورت است؟ شجاعی در خصوص افرادی که از لنزهای طبی استفاده میکنند، اظهار کرد: عملهای لیزیک و جراحیهای چشم بهتر است به علت جلوگیری از ایجاد مشکلات چشمی جایگزین لنزهای طبی شوند. برخلاف جراحی لیزیک، لنزهای طبی به صورت ماهانه باید خریداری شوند و در طولانی مدت هزینههای بالایی را در بر خواهند داشت؛ بنابراین اصلاح عیوب انکساری چشم با استفاده از جراحی لیزیک مقرون به صرفه تر از لنزهای طبی است.

دیدگاهتان را بنویسید