انواع لنز طبی و غیرطبی؛ مزایا، معایب و نحوه نگهداری از آنها

حتی هنگام وارد کردن یا خارج کردن لنزها از چشم نیز با کمی بیاحتیاطی به قرنیه آسیب زده و آن را دچار خراشیدگی نمایید. شما بعد از پایان روز آنها را دور می اندازید. این به این معناست که می توانند با توجه به نیاز فرد صاف تر و نازک تر باشند. لنزهای رنگی ممکن است از دید خیلیها فقط وسیله زیبایی یا آرایش باشد اما باید توجه داشت که آن هم وسیلهای طبی است و باید حتما نکات مرتبط با استفاده از این لنزها را رعایت کرد تا به مشکل بر نخورده یا عفونت چشم ایجاد نشود. زمانی که شخص آرایش میکند محتویات کیف شخص، پر از وسایلی است که میتوانند باعث حساسیت و تحریک چشم شوند. اما باید دانست که استفاده طولانی از لنز برای چشم آسیبهای بسیاری از جمله حساسیت، خشکی چشم، احساس خستگی، عفونت و تورم پلک یا چشم را خواهد داشت. از جمله این مزایا میتوان به وزن کم و نازک بودن، این لنزها اشاره کرد که باعث راحتی زیادی برای استفاده کننده خواهد شد. همچنین افرادی که دارای خشکی چشم هستند(خصوصا استفاده کنندگان از لنز چشم) در روزهای آلوده سال حتما از داروهای کمک دهنده مانند قطره های مرطوب کننده و نرم کننده لنز چشمی و معمولی استفاده نمایند.

نوع مشکل بینایی تعیین کننده نوع لنز است. این لنزها معمولا از نه ماه تا یک سال مورد بسته به نوع مواد آنها مورد استفده قرار می گیرند. اما امروزه آن ها معمولا از پلاستیک ساخته می شوند. در این مطلب به بررسی این که استفاده از لنزهای طبی بهتر است یا جراحی لیزیک میپردازیم. لنزهای طبی و جراحی لیزیک هر دو روشی مناسب برای اصلاح عیوب انکساری چشم هستند. در اینجا به توضیحات کاملی در مورد لنز های طبی می پردازیم که هرنوع لنزی برای چه نوع مشکلی استفاده می شود،مثلا در مورد پیری چشم و یا تغییر رنگ چشم و یا خطای انکساری دید . همان طور که قبلا هم ذکر شد در گذشته لنزها منحصراً از شیشه ساخته می شدند. این لنزها طبق اعلام کارخانه سازندهاش و تائیدیه سازمانها باید پس از مدت خود به دور انداخته شوند. لنزها بر خلاف عینک قابل شناسایی نیست و این میتواند امتیاز ویژهای برای آنها باشد که مشکلی در داشتن تناسب با پوشش و لباس فرد ایجاد نمیکند.

بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان تولید و فروش لنزهای سالانه را متوقف کردهاند چرا که تولید آنها بسیار زمانبر است و هزینه زیادی را بر تولیدکننده تحمیل میکند. اگر نسخه شما خارج از محدوده در دسترس برای لنزهای یکبار مصرف روزانه باشد، ممکن است مجبور شوید لنز طبی فصلی خریداری کنید. اگر دچار نزدیک بینی باشید عدسی مقعر (انحنا به سمت داخل) برای شما مناسب است. به طور کلی می توان گفت اگر از لنزهای طبی و لنزهای رنگی و غیر طبی به شکل درست استفاده شود و در گذاشتن و برداشتن آنها اصول بهداشتی رعایت گردد، عوارضی در پی نخواهند داشت. این لنزها می توانند نقص چشم را بپوشانند و با رنگ چشم دیگر هماهنگ شوند. اینگونه لنزها نسبت به پاره شدن مقاومتر هستند. لنز طبی به عنوان بهترین جایگزین برای عینکهای طبی شناخته میشود و بسیاری از افراد بعد از مدتی که از عینکها استفاده میکنند نیاز به لنز را احساس میکنند. سارافون نوعی لباس پیشبند مانند و بلند است که در طرحها و رنگهای مختلف دوخته میشود. میشود. استفاده از دست برای قرار دادن لنز هم یکی از عواملی است که موجب آسیب دیدن چشم میشود. این عدسی ها از عدسی های ضخیمی که قبلا داشته اید سبک تر و نازک ترند.

لنزهای سالیانه طبی رنگی هم از این قاعده مستثنی نیستند و به دلایل خاصی مورد استفاده قرار میگیرند. علاوه بر آن لنزهای طبی رنگی سالیانه که کیفیت داشته باشند، باعث افزایش شفافیت چشم و درخشش رنگ چشم خواهند شد. همچنین شفافیت بخش مرکزی این محصول نشاندهنده کیفیت بالای آن است. اما این مدل لنزها معایبی هم دارند که میتوان اولین گزینه را این گفت که لنزهای سالانه مانع از ورود اکسیژن به چشم خواهد شد. این نوع عدسی ها درجه های متفاوتی از انحنا دارند. چرا که برخی از شرکتهای ایرانی با شرکتهای چینی یا درجه دو و سه کرهای برای خرید لنز طبی سالانه قرارداد میبندد و این قراردادها معمولا به گونهای هستند که لنز طبی سالانه هم قیمت با لنز فصلی خواهد شد. لنز های Biofinity یکی دیگر از گزینه های محبوب لنزهای طبی هستند. نسل جدیدی از لنزهای طبی به شمار می آیند که مواد به کار رفته در ساخت انها، ضمن راحتی و آبرسانی مناسب لنز، موجب اکسیژن رسانی بالا و انعطاف پذیری مناسب لنز می شود. این عدسی ضد ضربه است و در مقابل اشعه UV هم از چشم ها محافظت می کنند. اگر مراقبت درستی از لنزها نشود، سلامتی چشم به خطر خواهد افتاد.

دیدگاهتان را بنویسید