انوع لنز طبی ، از نحوه استفاده و نگهداری تا عوارض لنز طبی !

در این مواقع کارشناسان ما به شما برند مشابه یا لنزهای طبی بی رنگ با کیفیت بالا را معرفی می نمایند. افرادی که به طوردائم باید از لنز استفاده نمایند و تمایلی به استفاده ازعینک ندارند و نمی خواهند هر چند وقت یک بار لنز خود را عوض کنند . این متخصص چشم خاطرنشان کرد: امروزه شاهد این هستیم که کشورهای آمریکا و ژاپن با موظف کردن شرکت سازنده لنز رنگی به ارائه توضیحات لازم در زمینه عوارض زیانآور استفاده از لنز رنگی بر روی جعبه این نوع لنزها تاحدودی موجب کاهش عوارض استفاده از لنز شده اند، بنابراین باید از طریق وزارت بهداشت و انجمن های چشم پزشکی این گونه اقدامات در ایران نیز انجام شود. انجمن چشم پزشکان ژاپن نیز هشدار داده است که استفاده از لنزهای رنگی آرایشی موجود در بازار میتواند برای چشم افراد زیان آور باشد، بنابراین وزارت رفاه و کار ژاپن با بررسی هشدارها و نظرات متخصصان با تدابیری مانند موظف کردن شرکت سازنده لنز رنگی به ارائه توضیحات لازم در زمینه عوارض زیانآور استفاده از لنز رنگی بر روی جعبه این نوع لنزها، همانند پاکتهای سیگار، تاحدودی موجب کاهش عوارض استفاده از لنز در ژاپن شده است.

توجه داشته باشید قبل از باز کردن لنز از سلامت فیزیکی آن مطمئن شوید ! در چند سال اخیر میلیونها نفر از سراسر دنیا از لنز چشم استفاده میکنند. بنابراین در انتخاب و خرید لنز رنگی توجه به کیفیت و برند لنز اهمیت بسیاری دارد. اما لنزهای رنگی بدون نمره، تنها جهت زیبایی و تغییر رنگ چشم کاربرد دارد. به همین دلیل است، که امروزه بسیاری از افراد می توانند رنگ چشم دلخواه و مورد علاقه خود را داشته باشند. برخی از این لنزهای تماسی راحتی وصف ناپذیری برای فرد ایجاد میکنند، اما متاسفانه میزان اکسیژن رسانی آنها کم است و به همین دلیل به عنوان لنز طبی یکبار مصرف یا لنز رنگی یکبار مصرف به کار گرفته میشوند. لنزهای طبی یکبار مصرف روزانه در بسته های 15 تا 30 تایی قرار می گیرند و فقط برای یک روز استفاده می شوند و پس از آن روز دیگر با جفت جدید جایگزین می شوند. یادتان باشد لنزهای طولانیمدت را حداقل هفتهای یکبار از روی چشمتان بردارید و تمیز کنید. همچنین ممکن است فرد به علت استفاده از لنز، حضور جسم خارجی را در چشم خود احساس نکند و همین مسئله ممکن است منجر به عفونت شود.

همچنین در مواردی ممکن است به نابینایی و پیوند قرنیه منجر شود. این متخصص چشم با اشاره بر اینکه قرنیه حساس ترین عضو بدن است، یادآور شد: استفاده از لنز موجب بیحسی قرنیه میشود. این دسته از لنزها به دلیل قیمت مناسبشان، نگهداری نسبتا ساده تر و همچنین رفع مشکل آستیگماتیسم طرفداران زیادی دارند.البته این لنزها مشکل تاری دید و عدم اکسیژن رسانی درست که در بالا به آن اشاره کردیم را دارند. لنز رنگی از جمله لنزهای پر مصرف و محبوب در بین مردم است. آیا خطر جراحی لیزیک نسبت به لنز های طبی بیشتر است؟ شجاعی در خصوص افرادی که از لنزهای طبی استفاده میکنند، اظهار کرد: عملهای لیزیک و جراحیهای چشم بهتر است به علت جلوگیری از ایجاد مشکلات چشمی جایگزین لنزهای طبی شوند. وی اظهار کرد: عدم رعایت بهداشت هنگام استفاده از لنز منجر به عفونت میشود. لنزهای زیبایی به علت استفاده از رنگینهها، دارای خطر بیشتری نسبت به لنزهای طبی هستند بنابراین استفاده از لنزهای زیبایی منجر به کاهش شدید اکسیژن و خفگی در قرنیه میشوند. این فوق تخصص قرنیه و عیوب انکساری خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده علائم درد قرمز شدن و ریزش اشک و سوزش هنگام استفاده از هرگونه لنز باید به چشم پزشک مراجعه شود.

شکری تصریح کرد: لنز ابتدا باید توسط پزشک در چشم فرد قرار بگیرد، سپس در صورت نبود علائم حسایت زا از آن استفاده مجدد شود. شکری تصریح کرد: استفاده از هیچ گونه لنز توصیه نمیشود. شکری یادآور شد: استفاده از لنز برای خانوادههایی که از سطح فرهنگی و بهداشتی پایینی برخوردار هستند، به هیچ عنوان توصیه نمیشود. وی با تاکید به اینکه بیماران مبتلا به گرفتاریهای سطح قرنیه نمیتوانند از لنز استفاده کنند، افزود: استفاده از لنزهای رنگی برای این افراد به هیچ عنوان توصیه نمیشود. آنها معمولا قرنیه و بخشی از اسکلرا (سفید چشم ) را پوشش می دهند. در نتیجه افراد به سمت استفاده از لنز سوق داده می شوند. به عنوان مثال اگر یک دانه ی گرده وارد بینی ما شود، بدن ما آن را به عنوان یک عامل خارجی حمله کننده در نظر گرفته و به آن واکنش نشان می دهد. همچنین چشم افرادی که از لنز طبیعی یا زیبایی استقاده میکنند باید هر دو ماه یک بار توسط چشم پزشک معاینه شود.

دیدگاهتان را بنویسید