جداول و نمودارها تقریبی است

این نوع لنز برای رفع مشکلات مربوط به ظاهر چشم ها که ممکنه آسیب دیده باشن یا مشکلاتی اینچنینی داشته باشن برای ایجاد زیبایی بیشتر و ایجاد حالت طبیعی در چشم ها به کار میرن. این کمبود اشک باعث ایجاد سندروم خشکی چشم می شود، که منجر به احساس سوزش، تحریک پذیری و قرمزی چشم ها می شود. این دسته از لنزها ویژگی های لنز سخت استاندارد را دارند با این تفاوت که مشکل بزرگ عدم اکسیژن رسانی به چشم تا حدودی رفع شده است. وجود نقایص اپیتلیال باید از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد، و ممکن است نیاز به قطع موقتی استفده از لنزهای چشمی و همچنین درمان با آنتی بیوتیک های احتمالی، اصلاح لنزهای چشمی و آموزش بیمار باشد. در آستیگماتیسم های نامنظم و یا قوز قرنیه ( کراتوکونوس ) عینک قادر به اصلاح دید نمیباشد ولی با لنز بخوبی اصلاح میشود. در آستیگماتیسم های بالا تصاویر با عینک کج و معوج است ولی با لنز وضعیت طبیعی دارند. 3. لنز چشم سخت یا PMMA: اکسیژن رسانی ضعیفی دارند و کمی زمان میبرد تا چشم به این نوع لنز عادت کند. علائم این عارضه شامل موارد زیر است: سوراخ کراتوپاتی اپیتلیال، ساییدگی اپیتلیال، دلن، میکروسیست، واکوئل، توپ های مخاطی.

در این شرایط واکنش قرنیه به مرور ضعیف می شود، در نتیجه شما نمی توانید چشم های خود را به اندازه کافی سریع ببندید و پلک بزنید که می تواند منجر به آسیب چشم شود. واکنش قرنیه یک مکانیزم محافظت از چشم است که در آن مغز برای حفاظت از چشمان ما در هر زمانی که کم ترین فشار وارد قرنیه می شود، با پلک زدن از چشم هایمان محافظت می کند. زمانی که از لنزهای تماسی استفاده می کنید، به بدن خود یاد می دهید که واکنش قرنیه طبیعی را نادیده بگیرید. لنزها به راحتی بر روی چشم قرار می گیرند و شما قادر به انجام کارهای بسیاری می شوید که تا کنون با عینک نمی توانستید به راحتی انجام دهید. سعی کنید هیچگاه با لنز نخوابید تا خطر ساییدگی و خراشیدگی قرنیه را کاهش دهید. به همین دلیل بهتر است که از قرارگیری مناسب و با احتیاط کامل لنزها در درون چشم اطمینان حاصل کرده و تا جایی که امکان دارد با لنز نخوابید.

برخی از این لنزهای تماسی راحتی وصف ناپذیری برای فرد ایجاد میکنند، اما متاسفانه میزان اکسیژن رسانی آنها کم است و به همین دلیل به عنوان لنز طبی یکبار مصرف یا لنز رنگی یکبار مصرف به کار گرفته میشوند. لنز تماسی مقدار اشک در قرنیه را کاهش می دهد و برای نرم نگه داشتن خود ،بیشتر اشک ما را جذب می کند. حال اگر از لنزهای طبی چشمی به مقدار زیاد استفاده کنیم به این علت که مانند جسم خارجی عمل می کنند که جلوی قرنیه را گرفته و منبعی برای رطوبتشان به اندازه ی خود چشم وجود ندارد و از طرفی اصطکاکشان با هوا و پلک ما بیشتر می شود باعث ایجاد خشکی چشم می شوند. به این علت که چشم دارای سطح اصطکاک وسیعی با هوای بیرون و پلک ها دارد که در صورت نبود این رطوبت دچار خشکی چشم می شدیم و هرگز نمی توانستیم دیدی به اندازه ی چشم مرطوب داشته باشیم زیرا اصطکاک به ما این اجازه را نمی داد.

از آنجایی که لنز طبی یا رنگی مستقیماً روی چشم قرار گرفته و تمام سطح قرنیه را میپوشانند، میزان اکسیژنی که به چشم شما میرسد، با پوشیدن لنزهای تماسی کاهش خواهد یافت. لنزهای تماسی فیزیولوژی و مورفولوژی اپیتلیوم را تغییر داده و می توانند بر یکپارچگی قرنیه تأثیر بگذارند. این مشتری لنز خودشون رو در مجاورت حرارت قرار داده اند ! شدید، فورا آن را با پزشک در میان بگذارید؛ چرا که نوعی حساسیت برای چشم شما به وجود آمده است و رفع این حساسیت و تشخیص نوع حساسیت به عهده ی پرشک است. این احتمال نیز وجود دارد که لنزهای تماسی باعث خراشیدگی قرنیه شوند، در صورتی که مناسب چشم نبوده، یا در جای مناسب قرار نگرفته و یا چشمهای شما بیش از حد خشک باشند. مردم معمولاً دوست دارند لنزهای تماسی روزانه را برای راحتی مطلوب استفاده کنند. لنزهای روزانه بعد از یکبار استفاده دور انداخته میشوند. از دیگر عوارض لنز ورم ملتحمه است. خطر ورم ملتحمه یا گل مژه چشم بسیار بالا خواهد بود اگر برای مدت طولانی به شکل متوالی لنزهای نامناسبی در چشم داشته باشید، به خصوص در طول شب. استفاده از این لنزها در درازمدت نیز برای چشم شما بهتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید