دکتر ادیب مقدم

استفاده از لنزها هم مانند سایر لنزها است و باید تا حد امکان بهداشت و ایمنی گذاشتن و برداشتن لنز را رعایت نمود. لنزهای طبی از جمله محصولاتی می باشد که در طیف وسیعی توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. لنزهای رنگی امروزه در قیمت های مختلف در بازار وجود دارد. بنابراین لنز طبی رنگی به صورت همزمان دارای مشخصه های لنزهای رنگی و همچنین ویژگی ها و قابلیت های لنزهای طبی است. استفاده از لنز طبی برای رفع مشکلات و عیوب بینایی با تجویز پزشک صورت میگیرد. بنابراین اگر شما در اینترنت در این مورد سرچ کنید با طیف مختلفی از قیمت لنزهای رنگی مواجه می شود. بنابراین برای افرادی که دوست دارند، هم عیب انکساری چشم آنها بر طرف شود و هم به رنگ مورد علاقه چشم خود برسند، استفاده از لنز طبی رنگی گزینه بسیار مناسبی است. البته برخی از این لنزها صرفا برای مصارف زیبایی و آرایشی مورد استفاده قرار میگیرند که ما در این مقاله به بررسی آنها نمیپردازیم. این ابزارهای پزشکی که معمولا با هدف بهبود قدرت بینایی و رفع مشکل به وجود آمده برای چشم ساخته میشوند، بر روی لایه بیرونی و پوشیده شده از اشک قرنیه قرار میگیرند. ولی با این حال، برخی از افراد تمایلی به استفاده از عینک ندارند و استفاده از عین آنها را اذیت می کنند.

ظرف مخصوص لنز های خود را با محلول تازه پر کنید و سپس یک قرص آنزیمی در هر یک ظرف های مخصوص نگهداری از لنز قرار دهید و اجازه دهید تا به طور کامل درون آن حل شود و سپس لنز های خود را به مدت 15 دقیقه درون ظرف قرار دهید تا به خوبی ضدعفونی شود . و اگر کاربر برند خاصی مد نظر داشته باشد و نمره چشم او بالا باشد امکان استفاده از لنز طبی رنگی را ندارد. بعد از مدت زمان یک هفته با توجه به شرایط ساخت، باید لنز دیگری را جایگزین آن کنید. برای این که از خطرات و عوارض احتمالی این گونه لنزها در امان باشید، متخصصان و کارشناسان توصیه می کنند که بهتر است از نوع روزانه آن استفاده نمود. همچنین با توجه به حساسیت چشم، بهتر است از برندها و مارک های با کیفیت و خوب استفاده کنید. لنزهای طبی رنگی هم امروزه در برندها و مارک های گوناگون با کیفیت های مختلف تولید و روانه بازار می شوند. لنزهای که به منظور زیبایی چشمان استفاده میشوند و دارای رنگ های متنوعی مثل طوسی، سبز، آبی، قهوهای و … اگر در اثر استفاده از لنز دچار علایمی مثل درد، قرمزی، سوزش، اشک، تاری دید، تورم یا ترشح شدید، حتما لنز را از چشم خارج کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.

عیوبی مانند دوربینی، نزدیک بینی و آستیگمات از جمله عیوب شایع چشم در میان مردم هستند. این لنزها همانند عدسی عینک کمک می کنند امواج نور در داخل کره چشم دقیقا بر نقطه اصلی تشکیل تصویر یک دیگر را قطع کنند و در درمان آستیگماتیسم،دوربینی و نزدیک بینی کاربرد دارند. این یکی دیگر از ویژگیهای جدیدی است که در ساختار لنز چشم به وجود آمده است. با این حال، توجه داشته باشید، که لنزها با چشم انسان که یکی از حساس ترین اندام بدن می باشد، در ارتباط هستند. لنز های دائمی:لنز دائمی از جدید ترین تکنولوژی روز برخوردار هستند در ساختشان از هیدروژل سیلیکون استفاده شده است که در همه ی لنز ها از این ماده استفاده نشده است،مزایای این نوع لنز می توان به استفاده در هنگام دوش گرفتن و خواب اشاره کرد از لنز های دائمی به عنوان لنز های قابل تنفس هم می کنند به دلیل اینکه هایدروژل سیلیکون که در ساخت آنها به کار رفته باعث می شود هوا و اکسیژن رسانی به چشم زیادتر شود افرادی که خواهان لنز هایی هستند که احتیاج به نگهداری ندارند و دوست دارند همیشه از لنز استفاده کنند،لنز های دائمی برایشان مناسب است.

رنج قیمتی این لنزها هم از 70 الی 80 تومان شروع می شود. ولی با این حال، می توان گفت که لنزهای رنگی را می توان از 60 هزار تومان به بالا خریداری نمود. لنزهای فصلی را میتوانید از حدود ۱۵۰ هزار تومان تهیه کنید و برای لنزهای سالانه مبلغ حداقلی ۳۰۰ هزار تومان را در نظر بگیرید. استفاده از لنز طبی بر اساس نمره چشم است و با تعیین دقیق نمره چشم می توان لنز طبی مناسب با نمره چشم را خریداری کنید. تعرفه یا به عبارت دیگری(TARIFF) یک نوع معیار رقمی و یا عددی می باشد برای شناسی و تعیین جایگاه کالا در ترخیص کالا . این لنزها هماهنگ با چشم شما حرکت میکنند در نتیجه دامنه ی دید بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند.لنزها هیچگاه مانع از فعالیت شما نمیشوند. قبل از این که اقدام به برداشتن لنز کنید ابتدا آن را با انگشت نگه دارید و باید مراقب باشیم که در مرکز چشم قرار گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید