قیمت و باید و نبایدهای این لنزها

هوای آلوده و گرما از علل اصلی بروز حساسیتهای چشمی هنگام استفاده از لنز است، بنابراین هنگام بروز حساسیت استفاده مجدد از لنز برای این افراد توصیه نمی شود. استفاده از لنز شرایط راحت تری برای شما ایجاد میکند و مانند عینک دست و پا گیر نیست.همچنین علاوه بر ان دیگران از ضعیف بودن چشم های شما باخبر نخواهند شد و آخرین مورد این است که دیگر نیازی نیست به دنبال لنزهای خود بگردید. البته اگر چشمان شما خشک است بد نیست که از چند قطره اشک مصنوعی برای مرطوب کردن چشم هایتان استفاده کنید. جالب است بدانید که در برخی کشورها تهیهی لنزهای رنگی آرایشی فقط با نسخه پزشک یا اپتومتریست ممکن است و فروش این لنزهای رنگی در مغازههای فروش لوازم آرایش ممنوعیت دارد. با استفاده از این محصولات دیگر نیازی به استفاده از سایر محصولات مراقبت از لنز نخواهد بود . چگونه به لنز طبی عادت کنیم؟

بهطور کلی تمام لنزها، چه لنزهای طبی و چه لنزهای رنگی غیرطبی، در صورتی که با رعایت تمام موارد بهداشتی استفاده شوند و در هنگام گذاشتن و برداشتن آن ها به چشم آسیبی وارد نشود و باعث حساسیت یا خارش یا قرمزی و عفونت چشم نگردند، استفاده از آنها ایرادی ندارد. علاوه بر این، اگر شخص دچار مشکل چشمی باشد، آن را درمان میکند و آموزشهای لازم را نیز خواهد داد. البته وقتی زیر نظر چشمپزشک باشد، علائم خفیف درمان میشود و میتواند همچنان استفاده از لنز طبی را ادامه دهد، ولی اگر مشکل شدید باشد، ممکن است پزشک تشخیص دهد استفاده از لنز دیگر به صلاح نیست و بیمار باید دوباره عینک بزند. ج- لنز طبی توریک که شامل نرم توریک و سخت توریک میباشد، که این لنزها نیز برای بیمارانی که آستیگمات هستند، استفاده میشود. لنزها بر مبنای جنس و نوع مواد تشکیلدهنده تقسیمبندی میشوند که دو دسته لنزهای نرم و سخت دارد. لنزهایی که برای مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار میگیرند مثل همین لنز طبی سالانه رنگی یا بدون رنگ معمولا از جنس سیلیکون هیدروژنی هستند. خیلی وقتها افراد میتوانند براحتی از عینک استفاده کنند، ولی برای زیبایی، داشتن میدان دید بهتر یا راحتتر بودن در شرایطی مثل ورزش ترجیح میدهند از لنز طبی استفاده کنند.

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که اسم این لنزها به گوشتان خورده اما دقیق نمیدانید که لنزهای چشمی چه هستند یا حتی خودتان از مصرفکنندگان پروپاقرصشان هستید، ولی اطلاعات دقیقی از نحوه استفاده از لنز ندارید، خواندن این مطلب از مجله سلامت دکترتو تا انتها همه ابهامات را برطرف میکند. ولی با این حال، هستند افرادی که از این لنزها به صورت دائمی هم استفاده می نماید. البته باید دقت شود که لنزها از فروشگاهها و داروخانههای مجاز تهیه شوند و طرز استفاده از لنز به طور دقیق آموزش داده شود و به طور صحیح و بهداشتی از این لنزها استفاده شود. شاید علت این مسئله حساسیت به محلول شویندهی لنز باشد که در این صورت باید از محلولهای مخصوص جهت چشمهای حساس استفاده کنید. مهمترین عیب این است که چشم عفونت پیدا میکند یا ممکن است در قرنیه ی چشم خراشی ایجاد شود. این فوق تخصص قرنیه و عیوب انکساری با اشاره به اینکه مهم ترین علت منع استفاده از لنزها فاصله کم آنها با قرنیه است، تصریح کرد: فاصله کم لنز با قرنیه عامل اصلی ایجاد کاهش بینایی، کدورت چشم و خراش قرنیه است.

در این صورت به کار بردن لنز از نظر علمی ضروری است. البته باید ظرفیت و آمادگی آن وجود داشته باشد و ارزیابی پزشک این باشد که ضرر این کار بیشتر از منفعت آن نیست. یعنی لنز طبی، جعبه لنز و دیگر متعلقات آن همگی باید نام و نشان همان برند را در خود داشتهباشند. نقطه قوت این لنز عملکرد فوق العاده آن در انعکاس نور است. قیمت لنز طبی هم یکی از مهم ترین فاکتورهای خرید لنز است. اما یکی از پر طرفدارترین انواع لنزها، لنز طبی رنگی سالانه است. این متخصص لنزهای تماسی و عیوب انکساری توضیح میدهد: یکی از مهمترین این موارد، در نوزادان و کودکان دچار آبمروارید مادرزادی است که جراحی برایشان انجام میگیرد. تحقیقات نشان داده است که آب شیر خانگی با اینکه به نظرمیرسد برای آشامیدن مناسب است، اما شامل میکرو ارگانیسمهایی است که میتواند باعث آلودگی لنز و عفونت چشمها شود. لنزها طور کلی، عدسی بسیار نازکی هستند که بر روی قرنیه چشم قرار داده می شوند و به دلیل تبادل اکسیژن مستقیم قرنیه چشم ضروری است که لنزهای طبی مناسب توانایی عبور اکسیژن از خود را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید