لنز آستیگمات – لنز توریک

آن دسته از افراد که به فکر میزان خرج و دخل خود می باشند زیرا هزینه خرید این لنزها نسبت به روزانه و هفتگی مناسب تر می باشد. زمانی که دارو مصرف میشود قطعا اگر قطرهای در چشم ریخته میشود باید لنزها را خارج کرد اما مصرف برخی از داروهای خاص ممکن است با وضعیت لنز ربط پیدا کند، مثلا اگر قرصهای پیشگیری از بارداری مصرف شود چشمها به دلیل استروژن موجود در این قرصها به لنزها حساستر خواهد شد همینطور این قرصها میزان اشک ریزش را کاهش میدهند و اینگونه چشمها خشکتر و امکان آسیب آن ها با لنز بیشتر میشود. زمانی که در هوای آزاد هستید ذرات معلق در هوا، میتوانند چشمها را تحریک کنند و میزان تحریک در چشمهایی که لنز دارند بیشتر است بنا به تحقیقات متخصصانو چشم پزشکان گردوخاک، غبار هوا و دود سیگار نمونههایی از مواد مخرب لنز هستند. از لنزهای چشمی طبی رنگی هم می توان به صورت روزمره استفاده کرد و هم می توان در مراسم های خاص یا در شرایطی که امکان استفاده از عیتک وجود ندارد بهره مند شد.

در خرید لنز طبی رنگی نکته مهمی که وجود دارد، توجه به تجویز پزشک است. قبل از زدن و برداشتن لنز چشم، باید دست را شست.- از قرار دادن دو عدد لنز در یک جا لنزی، باید خودداری شود، زیرا باعث چسبندگی میشود.- موقع زدن لنز، نباید بر روی قرنیه فشار اضافی وارد کرد تا باعث آسیب قرنیه نشود.- موقع برداشتن لنز، باید مراقب بود ناخنها به قرنیه صدمه نزند.- هنگام خواب، لنز را در آورد حتی اگر لنزهای دائمی است.- علاوه بر تمیز کردن لنز، آنها را هر چند وقت یک بار باید با محلولهایی مثل پروکسیدهیدروژن ضدعفونی کرد.- در حالی که لنز بر روی چشمها قرار دارد، نباید از اسپریهای معطر کننده، قطره یا پماد چشمی استفاده کرد کسانی که در محیطهای آغشته به مواد شیمیایی کار میکنند، اگر مجبور به استفاده از لنز باشند، باید هنگام کار از عینکهای محافظ استفاده کنند. انتخاب عینک یا لنز علاوه بر آنکه به سلیقه شخصی افراد بستگی دارد، به عواملی همچون درجه ضعیفی چشم، بودجه فرد، قیمت عینک یا لنز، نوع زندگی، زیبایی و راحتی هم بستگی دارد. چشمها را نباید ماساژ داد، زیرا ممکن است لنز به بیرون بیافتد.- اگر بعد از زدن لنز احساس جسم خارجی ایجاد شود، لنز را باید با سرم فیزیولوژی شسته و مجدداً بر روی چشم قرار داد.

اگر هم از محصولات دور چشم استفاده میشود حتما از مرطوب کننده های با پایه آب که از نوع «کم حساسیت» هستند باید استفاده کرد.باید به خاطر داشت که مرطوبکنندهها، کرمها و فونداسیونها با پایه روغنی و کرمی میتواند حسابی چشم دارای لنز را تحریک کند و موجب آزار شود.نکته مهم این که اگر از لنزهای نرم (soft) استفاده میشود قبل از آرایش چشمها لنز را در چشم باید گذاشت اما اگر از لنزهای منعطف با قابلیت عبور گازها استفاده میشود، اول چشمها را باید آرایش کرد و بعد لنز گذاشت.اما در مورد هر دو نوع لنز، اول آن ها را خارج کرده و بعد اقدام به پاک کردن آرایش از چشم و دور چشم خود کرد. زمانی که افراد در برابر گرد و خاک یا سایر محرکهای آلرژیزا قرار میگیرند، چشم شروع به خارش و قرمز شدن میکند و سبب ناراحتی میشود. باید به خاطر داشت که هرگز وسایل آرایشی را به کسی امانت ندهید و از لوازم آرایشی فرد دیگری هم استفاده نشود.در صورت استفاده از لنز از ریمل واترپروف باید استفاده شود. کمک به اصلاح عارضه های بینایی نظیر آستیگماتیسم، قیمت مناسب و سهولت در نگهداری، از ویژگی های بارز این نوع لنز محسوب می شود.

این عارضه ممکن است در اثر شرایط حاد یا مزمن قرنیه، هیپوکسیک قرنیه، نامناسب بودن مایع لنز و نیز خود لنزهای تماسی که به اندازه کافی مناسب نیستند ناشی شود. لنزهای سخت بر خلاف لنزهای نرم که ازهمان اول فرد با آن راحت است، نیاز به یک دوره زمانی (7 روز) برای انطباق دارند. لنز طبی تماسی بهخودیخود شفاف و بیرنگ است، اما برای تسهیل در پیدا شدن لنزها در ظرف نگهداری لنز معمولا یک تناژ رنگی به آنها داده میشود. در حالیکه اصلیترین کارکرد لنزهای چشمی تماسی هنوز هم اصلاح مشکلات بینایی مثل نزدیکبینی، دوربینی، آستیگماتیسم و مطالعه کردن است، اما در برخی موارد افراد از آنها بهعنوان وسیلهی آرایشی و زیبایی استفاده میکنند. از همین رو نباید لنزها را بیشتر از مدت زمان تعیین شده برای آنها استفاده کرد. مدت زمان استفاده از لنزهای رنگی باید کمتر از لنزهای طبی باشد. این “لنزهای سخت” (که قدیمی شدهاند) عملاً با لنزهای GP جایگزین شدهاند و امروزه به ندرت تجویز میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید