لنز چشم طبی رنگی چیست و برای چه افرادی تجویز می شود؟

زمانی که نور به بخش قرنیه چشم وارد می شود شکسته می شود. قرنیه، عضوی شفاف است که خون وارد آن نمیشود. یکی از مهم ترین مزایای خرید این نوع لنز نگهداری آن می باشد که نحوه نگهداری این نوع لنز بسیار ساده و آسان می باشد.خوب است بدانید که لنز سخت استاندارد را با استفاده از محلول نرم کننده بر روی قرنیه چشم قرار می دهند و همچنین برای افراد آستیگماتیسم استفاده از این لنز بسیار مناسب می باشد.این لنز علاوه بر مزایایی که دارد دارای معایبی نیز می باشد که از اصلی ترین معایب آن می توان به این اشاره کرد که جدول استفاده از آن به کندی پیش می رود به این معنی که زمانی حدود ۳ تا ۴ هفته طول می کشد تا چشم به آن عادت کند. به عنوان مثال افرادی که زیاد تحرک دارند و یا افرادی که ورزش های حرفه ای انجام می دهند و همچنین برخی از افرادی که قوز قرنیه دارند نمی توانند و برایشان سخت است که از عینک استفاده کنند. در اختلال آستیگماتیسم به مرور زملن شاهد تغییر شکل حالت کروی چشم هستیم و نمره آستیگمات تغییر می کند در نتیجه توصیه می کنیم اگر دچار این اختلال هستید و یا دارای علائم و عوامل ابتلا به آن هستید و درجه آن متوسط رو به بالا است حتمن از عینک استفاده کنید تا شماره چشمتان بالا تر نرود و البته با گذاشتن عینک به دید بهتری هم می رسید.

عامل و فاکتور مهمی که در قیمت لنزهای رنگی تاثیر می گذارد، علاوه بر برند و کیفیت لنز، روزانه، فصلی و سالانه بودن آن است. که لنزهای روزانه و فصلی در بسته بندیبلیستر(پلاستیک) و لنزهای سالانه در بسته بندی ویال (شیشه) در بازار موجود است و کاربران می توانند تا زمان اتمام تاریخ مصرف لنزها از آن استفاده نمایند. پس از گذشت مدت مجاز مصرف هر نوع لنز باید آن را دور انداخت و افراد برای انجام این کار نباید منتظر کاهش شدید دید، قرمزی چشم و یا بروز مشکلات بینایی باشد تا از مصرف لنز خود صرفه نظر کنند. لنزهای طبی GP وGRP که به لنزهای سخت معروف هستند لنزهای بسیار مقاومی هستند و می توان از آن ها در مدت زمان بیشتری استفاده کرد. پس از آن به آرامی چشم خود را به سمت بالا، پایین، راست و چپ بچرخانید و به آرامی انگشتان خود را بردارید. قبل از اینکه به لنزها دست بزنید، دستهای خود را کاملا با آب و صابون بشویید و ضدعفونی کنید. توصیه میشود لنز را از سمت درست روی انگشت اشاره قرار دهید، با انگشت میانه دست دیگر، پلک را بالا بکشید و با انگشت وسط همان دستی که لنز روی آن است پلک را پایین بکشید.

اگر در مقام مقایسه بخواهیم بین استفاده از عینک و لنز طبی فصلی و جراحی اصلاح بینایی، یکی را انتخاب کنیم در صورت داشتن شرایط قطعا لنز طبی فصلی گزینه بسیار بهتری خواهد بود. چرا استفاده از لنز طبی پیشنهاد بهتری است؟ به گزارش خبرنگار ایمنا، لنز چشمی اولین بار در سال ۱۹۴۹ توسط یک پزشک آلمانی به نام ” اویگن فیک” تولید شد و در کمتر از ۱۰ سال محبوبیت و کاربرد جهانی پیدا کرد. معمولاً میزان اسانس به کار رفته در عطر حدود 15-25% (ماندگاری بالاتر) و در ادکلن حدود 2-5% (ماندگاری کمتر) است. اگر لنز به شکل U باشد، یعنی حالت لنز درست است، اما اگر از این زاویه لنز به شکل V و لبههای آن به طرف خارج باشد، یعنی لنز در حالت صحیح قرار نگرفته است. زمانی که ما از لنز طبی استفاده می کنیم دیگر نگران برف و باران و یا کثیف شدن عینک و گم شدن یا شکسته شدن آن نیستیم. زمانی که فردی از عینک استفاده میکند و از محیط گرم به محیط سرد میرود، شیشههای عینکش بخار میگیرد، در صورتی که این مشکل در زمان استفاده از لنز وجود ندارد. مشاوره با متخصص از بروز مشکلات پزشکی احتمالی جلوگیری میکند و امکان برخورداری از تمامی مزایای لنزهای طبی را فراهم مینماید.

بنابراین طریق درست و علمی به کار گرفتن لنزها قطعا کمک شایانی در بهره گرفتن و استفاده رضایت بخش فراهم میکند. آن دسته از افرادی که از خشکی چشم رنج میبرند و توانایی استفاده بلند مدت از لنزها ندارند. استفاده طولانی مدت از لنزها باعث کاهش اکسیژن رسانی به قرنیه میشود که آسیبی غیر قابل بازگشت خواهد داشت. عینک با شماره بالا مشکلاتی دارد که در دراز مدت از نظر بینایی و زیبایی برای کودک مناسب و خوشاید نیست و لنز قابل تحمل تر است. انتخاب لنز طبی مناسب برای هر فردی نیازمند مشاوره با متخصص چشم است که میتواند بر اساس وضعیت بینایی وی، لنز مناسب را تجویز کند. بنابراین اکسیژن مورد نیاز خود را از هوا میگیرد. لنزهای طبی چند نوع است و آیا برای تهیه لنز رنگی هم نیاز به نسخه داریم؟ گذاشتن و برداشتن آن برای تعدادی از افراد سخت و ناخوشایند است و نیاز به آموزش استفاده از لنز دارد. طول عمر لنز به نوع آن بستگی دارد. با توجه به ویژگی خاصی که هر کدام از این لنز ها دارند روش نگهداری خاص میطلبند.

دیدگاهتان را بنویسید