لنز چشم طبی رنگی چیست و برای چه افرادی تجویز می شود؟

لنز طبی یکی از جایگزین های دوست داشتنی عینک طبی برای افرادی که نیاز به عینک دارند میباشد.افراد زیادی در دنیا وجود دارند که برای دید کامل بصورت 10/10 باید از عینک طبی یا لنزهای طبی استفاده کنند.معمولا برای شما تا بحال پیش آمده که در مراسم یا مکانی نخواهید از عینک استفاده کنید و این کار راه حلی غیر از لنزهای داخل چشمی ندارد. اما اگر عینک دوست نداشته باشیم چی؟ مزیت استفاده از لنز به جای عینک چیست؟ با وجود این بسیاری از افرادی که مشکل بینایی دارند، برای مثال ورزشکاران حرفهای یا بیمارانی که مشکلاتی مثل قوز قرنیه (کراتوکونوس) دارند، نمیتوانند از عینک استفاده کنند و مجبور به استفاده از لنز طبی هستند. در این لنزهای شفاف که جنبهی درمانی دارند، رنگ آبی کمرنگ یا سبز به لنز اضافه میشود تا در زمان گذاشتن یا برداشتن لنز بهتر دیده شود یا زمانی که به زمین میافتد، بهراحتی تشخیص داده شود. اگه چشم هاتون به پاک کننده ها یا شوینده های لنز تماسی حساسیت داره، می تونید از آب اکسیژنه استفاده کنید همچنین در صورت حساسیت، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

این لنزها که به لنزهای gp معروف اند دید بهتری نسبت به لنزهای سیلیکونی و ژله ای دارند و همچنین برای کسانی که دارای آستیگماتیسم هستند مناسب ترند. لنزهای طبی استاندارد دارای قیمت مناسب و نگهداری آسان هستند. این لنزها بهخاطر قیمت مناسب، نگهداری آسان و تأثیرشان در اصلاح مشکلات بینایی بهخصوص آستیگماتیسم طرفداران زیای دارند. مهم ترین مزیت این لنزها این است که قیمت مناسبی دارند و نگهداری آنها نیز بسیار آسان است و برای اصلاح آستیگماتیسم بسیار مناسب است. استفاده از یکی از انواع لنزهای طبی ملزم رعایت یکسری نکات مهم است. همانطور که میدانید چشم یکی از اعضای حساس و مهم بدن انسان است. از آنجایی که قرنیهی چشم تنها عضوی از بدن است که اکسیژن را بهطور مستقیم دریافت میکند، پس لنز مناسب باید اکسیژن را از خود عبور دهد تا قرنیه با کمبود اکسیژن مواجه نشود و آسیب نبیند. قرنیه چشم ها تنها عضوی هستند که مستقیما اکسیژن خود را از هوا می گیرند.

همچنین، “پارامترهای” صحیح لنز شما (یعنی قدرت، قطر و خمیدگی) تنها پس از استفاده موفقیت آمیز از لنز نهایی میشود. هدف ما افزایش اطلاعات شما در جهت تصمیم گیری درست و مناسب است. سالهاست که میلیونها نفر در سرتاسر جهان از لنزهای چشمی تماسی طبی رنگی و غیررنگی و البته لنزهای رنگی غیرطبی استفاده میکنند. استفاده از لنزهای طبی برای افراد سیگاری توصیه نمی شود زیرا دود سیگار تاثیرات منفی بسیاری برای لنزهای طبی در بر دارد. ممکن است شما هم به دلایل مختلف از جمله زیبایی، داشتن میدان دید بهتر، جراحی بینی یا راحتتر بودن در شرایطی مانند ورزش کردن ترجیح بدهید بهجای عینک از لنز طبی یا صرفا برای زیبایی از لنزهای رنگی غیرطبی استفاده کنید. در این مقاله با انواع لنزهای طبی آشنا می شویم. تهیه و توزیع لنزهای تماســی چـــشمی یا کنتاکت لنزها ، آموزش صحیـح استفـاده ، مزایای لنزها و نهایتـا ارتقا سطح دانش عموم در این باره ، از وظایف و اهداف این مرکز است . امروزه لنزهای طبی در برخی بیماران، جایگزین عینک شده اند و افراد بسیاری برای رفع مشکلات بینایی خود به توصیه ی پزشک از این لنزها استفاده می کنند.

در هر صورت لنزهای چشمی تماسی انواع و کاربردهای گوناگون دارند. لنزهای تماسی یا عدسک در حقیقت عدسی نازکی هستند که روی قرنیهی چشم قرار میگیرد. بعدها «توماس یانگ» و «رنه دکارت» این لنز را تکمیلتر کردند و در اواخر قرن نوزدهم بود که پزشکی آلمانی به نام «آدولف اویگن فیک»، «لنز طبی یا تماسی» را به شکلی که امروز وجود دارد، طراحی کرد. به طور مداوم از معاینه های پزشکی استفاده کنید تا چشم شما دچار عارضه ای نشود. این محصول دارای مجوز اداره پزشکی ایران می باشد. حتما باید روش نگهداری از لنزهای تماسی (چه رنگی و زیبایی و چه طبی) رو یاد بگیرید و تمرین کنید تا ناخواسته، لنزها رو دچار آلودگی نکنید و با سهل انگاری، باعث کاهش طول عمر لنزتون نشید و از طرفی، این سهل انگاری می تونه به آسیب چشم ها منجر بشه که گاهی اوقات، جبران ناپذیر هم هست. مشکل اصلی در استفاده از لنزهای تماسی، نداشتن آگاهی درباره نگهداری، تمیز کردن و روش استفاده از لنزهاست که اگه آموزش ببینید، این مشکل از بین میره.

دیدگاهتان را بنویسید