لنز چشم – همه چیز در مورد لنز چشم – نکاتی در خصوص لنزهای چشم

انتخاب بهترین لنز تماسی تصمیمی است که باید با چشم پزشکتان درباره آن صحبت کنید. چنانچه نیاز به مشاوره درباره لنز داشتید میتوانید با شماره ۰۹۰۵۵۴۲۱۰۰۲ تماس حاصل فرمایید. اگر بعد از قرار دادن لنز در چشم احساس اذیت شدن یا ضعیف شدن بینایی داشتید تغییر یا تنظیم لنز می تواند کارساز باشد. چند مدت یک بار می توانم این لنزها را در چشمانم قرار دهم؟ البته لنزهای یک بار مصرف دیگر نیازی به مراقبت و تمیز کردن ندارند. امروزه لنزها به دو دسته تقسیم میشوند لنزهایی که هر شب باید برداشته شوند و لنزهایی که میتوان با آنها خوابید.(تا هفت روز متوالی میتوان از آنها استفاده کرد)، اما در حالت کلی و برای راحتی کامل چشم ها بهتر است قبل از خواب لنزها را از چشم خارج کنید، نکته مهمی که در مورد لنزها وجود دارد این است که هر دسته از آنها تا یک زمانی قابل مصرف هستند و از لحاظ زمان استفاده به دسته های زیر تقسیم میشوند.

اگر می خواهید از لنزهای شبانه استفاده کنید، چشم پزشک بررسی می کند که تا چه حد چشمان شما می توانند این لنزها را تحمل کنند و آیا استفاده از آن ها بی خطر است یا نه. آیا استفاده شبانه از لنز برای شما مهم است؟ آیا ایده استفاده از لنز به صورت شبانه را قبول دارید؟ البته باید دقت داشته باشید که در صورت عدم انجام کلیه مراحل نباید از لنز مورد نظر استفاده کنید زیرا این کار باعث آسیب دیدگی چشمان شما خواهد شد . هیچ وقت با دست های آلوده به لنز دست نزنند و حتماً تمام مسائل بهداشتی را در استفاده از لنز به کار گیرند. افراد به مواد به کار برده در لنزهای مختلف و محلول های ضد عفونی کننده به طور مختلف پاسخ می دهند. می توانید لنزهای تماسی را از جاهای مختلفی تهیه کنید که برخی از آن ها لنزهای با کیفیت تری را نسبت به بقیه عرضه می کنند. به این ترتیب میتوان از سلامت، کیفیت و ایمنی این لنز مطمئن شد. همانطور که گفته شد لنزهای آرایشی از نظر کاربرد در دو نوع لنز رنگی نمرهدار و لنز رنگی بدون نمره عرضه میشوند.

همان طور که در قسمت های بالا هم گفته شد این لنزها بر اساس مدت استفاده انواع مختلفی دارند. همانطور که از نام آن مشخص است، این لنز از انواع لنزهای یکبار مصرف برای جایگزینی روزانه است. از یک ماده پلاستیکی سفت و محکم به نام پلی متیل متاکریلات (PMMA) ساخته شدهاند، که همچنین بهعنوان جایگزین شیشه در پنجرههای مقاوم در برابر خرد شدن استفاده میشود. لنزهای یک بار مصرف را پس از یک بار استفاده کردن دور می اندازند و سپس از لنز جدیدی استفاده می کنند. اما امروزه با استفاده از محلول های چند منظوره می توان این لنزها را تمیز کرد. وقتی چشم پزشک لنز مناسب برای شما را تشخیص داد آن را تجویز خواهد کرد. نکته بسیار مهم راجع به استفاده از لنز های طبی فصلی ،رعایت کامل بهداشت و این نکته که برای حفظ سلامت چشمان شما از لنز های طبی فصلی بیش از سه ماه استفاده نکنید و بهتر است برای نگهداری لنز های طبی فصلی در درجه اول از محلول های مناسب همان برند استفاده نمایید. اگر در جایی زندگی میکنید که در صورت ایجاد مشکل، دسترسی به پزشک برایتان مقدور نیست، بهتر است از لنز تماسی استفاده نکنید. اگر نمی توانید هر روز لنزهایتان را تمیز و ضدعفونی کنید و دائم مراقب آن ها باشید بهتر است از لنزهای یک بار مصرف استفاده کنید.

این محلول های چند منظوره به گونه ای هستند که یک محصول هم تمیز می کند و هم ضد عفونی می کند و سایر کارها را انجام می دهد. این محلول ها به خوبی لنزها را تمیز می کنند اما حتما قبل از استفاده از آن ها دستور العمل های لازم را رعایت کنید. امکان استفاده از برخی از لنزها در شب وجود دارد چون امکان عبور اکسیژن به میزان زیاد از آن ها وجود دارد. جواب این سوال به این بستگی دارد که آیا می خواهید این لنزها را هر روز استفاده کنید یا تنها در موقعیت های خاص قصد استفاده از آن ها را دارید. نکته قابل توجه در این است که هر چقدر درصد آب لنز بیشتر باشد، آسیب کمتری به چشم وارد می کند.در ایران معمولاً از لنزهایی استفاده می شود که عمر بیشتری دارند، و تا زمانی که به چشم آسیب نزنند و چشم را دچار خارش نکنند یا ایجاد حساسیت نکنند و همچنین باعث قرمزی چشم نشوند، می توان از آن ها استفاده کرد.توصیه می شود که بیماران حتماً موقع خواب لنز را از داخل چشم خارج کنند و هیچ وقت با لنز نخوابند و بلافاصله لنز را در جا لنزی مناسب خود قرار داده و داخل آن مایع ضدعفونی کننده خاص خود را بریزند.

دیدگاهتان را بنویسید