هر آنچه در مورد لنز چشم باید بدانید! – مجله سلامت دکترتو

انجام مراقبت های لازم از لنز های طبی از اهمیت بالایی برخوردار است و عدم مراقبت صحیح از آن ها می تواند منجر به بروز انواع عفونت های چشم و در برخی موارد جدی تر، نابینایی فرد شود. اما حتما این نکته را در نظر بگیرید که، قبل از خوابیدن لنزها را از چشمتان خارج کنید و اجازه بدهید به چشم های شما اکسیژن برسد. بهترین زمان برای انجام این کار هنگام شب و قبل از خواب می باشد. در این شرایط انتقال آلودگیهای موجود در دست هنگام برداشتن، تعویض یا تمیزکردن لنزها باعث عفونت چشمی نمیشوند. استفاده از این لنزها در درازمدت نیز برای چشم شما بهتر خواهد بود. نوع و کارکرد لنزها را پیش از خرید لنز بدانید. هربار پیش از مصرف دوباره لنزها، باید آنها را ضدعفونی و تمیز کنید تا جرمهای بیماریزا و پروتئین، چربی و کلسیم موجود در اشک چشم که روی سطح لنز جمع شده پاک شوند.

برای اینکه لنز طبی آلوده نشود، پیش از آرایش کردن آنها را در چشم خود قرار دهید. و اگر کاربر برند خاصی مد نظر داشته باشد و نمره چشم او بالا باشد امکان استفاده از لنز طبی رنگی را ندارد. 2. به بالا نگاه کرده و پلک پایینتان را به سمت پایین بکشید. 4. به بالا نگاه کنید و لنز را روی سفیدی چشم قرار دهید. 2. سپس با دست دیگر پلکتان را به سمت بالا بکشید و چشمتان را باز نگه دارید. لنزهای تماسی با چشم حرکت میکنند و عیوب بینایی را بهمیزان زیادی کاهش میدهند. دچار مشکلاتی می شود به عنوان مثال:وقتی شخصی از لنز همیشه و برای زمان زیادی استفاده کند به قرینه اکسیژن رسانی انجام نمی شود که این ضربه به قرینه به هیچ عنوان قابل جبران نیست و لنز می توانند برای فرد مضر باشد.بیماری های چشمی و آلرژی به عنوان یک جسم خارجی در چشم ایجاد کند. همانطور که می دانید افراد زیادی از لنز طبی استفاده می کنند که استفاده از لنزهای طبی ممکن است دارای دلایل مختلفی باشد.افرادی که دارای مشکلات چشمی مثل آستیگماتیسم، دوربینی و نزدیک بینی هستند از لنزهای طبی استفاده می کنند.استفاده از لنز طبی بیشتر برای افرادی که نمی خواهند از عینک استفاده کنند و با عینک زدن مشکل دارند مناسب می باشد.

افراد مبتلا به آستیگمات هم میتوانند از لنز استفاده کنند، ولی باید باتوجه به شماره چشم خود، با متخصص چشم مشورت کنند. ورزشکارانی که نمیتوانند در حین ورزش عینک بزنند، میتوانند از لنز استفاده کنند. البته اگر چشمان شما خشک است بد نیست که از چند قطره اشک مصنوعی برای مرطوب کردن چشم هایتان استفاده کنید. لنز چشم پیورویژن ۲ برای اصلاح آستیگماتیسم در ثبات اولیه خود کاملا باقی مانده و در حالی که شما لنز را در چشم خود دارید کیفیت خود را از دست نمی دهد. استفاده از لنز به استثنای لنزهای عدم اصلاح دید، محدودیت سنی ندارد. استفاده طولانیمدت از لنزهای چشمی و رعایت نکردن بهداشت، میتواند موجب عفونت چشمی شود. اگر لنز در محل مناسب و در قسمت میانی چشم قرار نگرفته باشد، کافیست پلکتان را ببندید و از روی پلک بسته به آرامی لنز را ماساژ دهید. چطور لنز را از روی چشم برداریم؟ مدت زمان استفاده از لنز باید مشخص باشد. چشم عضو حساسی است و در هنگام استفاده از لنز چشم باید نکات خاصی را رعایت کنید تا عوارض را به حداقل برسانید. باید بگوییم بله. به همین دلیل برای جلوگیری از خشکی چشم بهتر است از قطرههای مرطوبکننده لنز استفاده کنید.

عواملی مثل افزایش سن، زندگی در نواحی گرم با میزان گرد و غبار و خاک بالا، کم پلک زدن بهخصوص در افرادی که بهصورت مداوم با موبایل و کامپیوتر کار میکنند و افراد مبتلا به پارکینسون، استعمال دخانیات و استفاده طولانی از لنز، باعث خشکی چشم میشوند. در صورتی که بهخاطر استفاده از لنز دچار التهاب، قرمزی چشم، ریزش اشک شدید، خشکی چشم یا تاری دید شدید، بلافاصله لنز را بردارید و با چشم پزشک تماس بگیرید. توجه داشته باشید برای تمیز کردن لنز خود با محلول لنز حتما با پزشک و یا اپتومتریست خود مشورت نمایید. در مقایسه با عینکها، لنز تأثیر بیشتری در بهبود عملکرد چشم افراد دارند. سیگار کشیدن برای کسانی که از لنز طبی استفاده میکنند، بهخاطر تأثیر منفی که روی لنز میگذارد ممنوعیت دارد. به تاریخ انقضای روی بستهبندی لنزها توجه کنید. لنزها برخلاف عینک به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز دارند. هنگام بیرون آوردن لنزها با ملایمت این کار را انجام دهید تا باعث پارگی آن نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید