هر آنچه در مورد لنز چشم باید بدانید! – مجله سلامت دکترتو

این لنزها معمولا حدود دو سوم قرنیه را پوشش می دهند. افرادی که دچار آستیگماتیسم هستند و به خوبی با استفاده از لنزهای طبی سخت این مشکل آن ها پوشش داده می شود. عمدهترین مشکل عینکهای طبی، بخار گرفتگی در جاهای بارانی و مرطوب است که لنزها این مشکل را ندارند. به همین خاطر است که تنوع عظیمی از انحنا و شکل های مختلف لنز وجود دارد. اما با معرفی برخی از لنزهای تماسی، افراد می توانستند با وجود آن ها در چشم بخوابند. که افراد باید هر شب آن ها را در بیاورند. لنزهای رنگی که در قسمت بالا به آن ها اشاره شد می توانند رنگ چشم ها را تغییر بدهند. لنزهای پروستتیک که نوعی از لنزهای رنگی هستند و می توانند برای اهداف طبی مورد استفاده قرار بگیرند. برای مثال می توانید با استفاده از این لنزها چشم های سبز یا آبی داشته باشید. لنزهای تماسی نرم برای کاهش علائم خشکی چشم به کار می روند.

لنزهای سخت استاندارد قابلیت انتقال اکسیژن را نداشته و در زمره لنزهای نفوذ ناپذیر در مقابل اکسیژن به شمار می روند. لنزهای تماسی آسفریک توان بالایی دارند و برای اصلاح میوپیا (نزدیک بینی) و هایپروپیا (دور بینی) مورد استفاده قرار می گیرند. لنز تماسی توریک که برای درمان آستیگماتیسم، نزدیک بینی و دور بینی طراحی شده اند. لنزهای تماسی زیبایی که شامل رنگ های مختلفی هستند و برای تغییر رنگ چشم ها طراحی شده اند. علائم این عارضه شامل موارد زیر است: سوراخ کراتوپاتی اپیتلیال، ساییدگی اپیتلیال، دلن، میکروسیست، واکوئل، توپ های مخاطی. لنزهای تجویز شده در آمریکا بر اساس زمان تعویض به این موارد تقسیم می شوند: لنزهای تعویضی به صورت ماهانه (۴۰ درصد)، لنزهای تعویضی به صورت روزانه (۳۵ درصد)، لنزهای تعویضی به صورت دو هفته یک بار (۲۴ درصد) و لنزهای تعویضی به صورت سالانه (۱ درصد). لنزها بر اساس زمانی که باید دور انداخته شوند شامل این موارد هستند: – لنزهای یک بار مصرف که پس از یک بار استفاده باید دور انداخته شوند. لنزهایی که هر دو هفته یک بار یا زودتر باید دور انداخته شوند. لنزهایی که باید ۶ ماه یک بار یا بیشتر تعویض شوند. اما پیشنهاد می شود برای عایت بهداشت و مراقبت از چشم پس از پایان 3 ماه لنز دیگری تهیه نمایید.

این اشعه می تواند سبب آب مروارید و سایر مشکلات شود. برخی از لنزهای نرم به نام لنزهای مسدود کننده یو وی، از چشم ها در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کنند. اما از آن جایی که این لنزها کل چشم را نمی پوشانند هنوز باید از عینک های آفتابی ضد یو وی استفاده کنید تا بهتر از چشم های خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید. از آنجاییکه لنز از بیرون دیده نمیشود و مثل عینک بهچشم نمیآید، از نظر ظاهری، زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار نمیدهد. نتایج تحقیق روی هزار نفر از مصرف کنندگان لنزهای تماس بالای ۱۸ سال سن نشان داد ۹۰ درصد افراد زمان تمیز کردن لنز لبههای آن را پاره میکنند. استفاده راحت و آسان، برطرف شدن مشکل بخار گرفتن شیشههای عینک که هنگام استفاده از آن برای افراد پیش میآمد، زیبایی بیشتر و کمک به افزایش اعتماد به نفس، بیشتر بودن تاثیرات درمانی استفاده از لنز نسبت به عینک در برخی از بیماران، مناسب بودن استفاده از لنز برای ورزشکارانی که اجازه استفاده از عینک را ندارند و یا استفاده از عینک برای آنها خطرناک است، خستگی کمتر استفاده از لنز نسبت به استفاده از عینک، عدم نیاز به چرخاندن سر برای دیدن اطراف هنگام استفاده از لنز نسبت به زمان استفاده از عینک و درمان بهتر آستیگماتیسم.

افرادی که مشکل دوربینی دارند و نمره چشم آنها بالا است. سوم این که، ممکن است که فرد مشکل دیگری داشته باشد که استفاده از لنز در او را محدود می کند. لنزهای تماسی باید دید مناسبی برای فرد فراهم کنند و میوپیا، هایپروپیا، آستیگماتیسم یا ترکیبی از این مشکلات را اصلاح کند. بنابراین اکسیژن مورد نیاز خود را از هوا میگیرد. حتی با مراقبت درست هم، باید لنزهای تماسی خود را به طور مرتب در بیاورید و آن ها را تمیز کنید تا مانع از عفونت چشم شوید. اصل بودن محصولات: برخی از مردم هنوز این هراس را دارند که خرید لنز تماسی از فروشگاههای آنلاین کار پرخطری است و نمیتوان به آنها اعتماد کرد. افراد به مواد به کار برده در لنزهای مختلف و محلول های ضد عفونی کننده به طور مختلف پاسخ می دهند. برای افراد میانسال نیز توصیه می گردد حتما از قطره های مرطوب کننده استفاده نمایند. همچنین با توجه به این که لنز ها یک جسم خارجی حساب می شوند می تواند باعث ایجاد آلرژی یا ناراحتی و بیماری های چشمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید