همه آنچه که درباره لنز طبی باید بدانید

به نوک و لبههای ظرف لنزتان دست نزنید، چراکه آلودگی از دستتان بهسرعت به ظرف، محلول و لنزها منتقل میشود. آستگیماتیسم: آستیگمات به معنی انحراف دید است برای برطرف کردن آن از لنزهای توریک استفاده میشود. یکی از مشکلات رایج عینکها خسته کردن اعضای صورت مانند بینی و گوش است که لنزها این مشکلات را رفع کردهاند و تقریباً فرد وجود جسم خارجی در چشم خود را حس نمیکند. افرادی که مبتلا به چشم خشک هستند.بیماران مبتلا به بیماریهای لبه پلک مانند بلفاریت.افرادی که مکررا دچار عفونت چشمی از جمله تب خال چشم می شوند.افرادی که در آب و هوای خیلی خشک زندگی می کنند. نکته قابل توجه در این است که هر چقدر درصد آب لنز بیشتر باشد، آسیب کمتری به چشم وارد می کند.در ایران معمولاً از لنزهایی استفاده می شود که عمر بیشتری دارند، و تا زمانی که به چشم آسیب نزنند و چشم را دچار خارش نکنند یا ایجاد حساسیت نکنند و همچنین باعث قرمزی چشم نشوند، می توان از آن ها استفاده کرد.توصیه می شود که بیماران حتماً موقع خواب لنز را از داخل چشم خارج کنند و هیچ وقت با لنز نخوابند و بلافاصله لنز را در جا لنزی مناسب خود قرار داده و داخل آن مایع ضدعفونی کننده خاص خود را بریزند.

لنزهای توریک نرم و سخت و هم چنین لنزهای نرم را باید حدود 8 ساعت در محلول ضد عفونی کننده نگهداری کرد و اگر استفاده نمی شوند، حتماً در جا لنزی و محلول خاص خود قرار داده شوند.لنزهای نرم را اصلاً نباید آب بزنیم، زیرا خراب می شوند. در این نوع لنزها تنها باید از سرم نرمالین سالین جهت شستشو استفاده کرد، ولی لنزهای سخت را می توان با آب و شامپو بچه شستشو داد. مزیت لنز طبی در مقایسه با عینک عدم بروز ناراحتیهای مربوط به اثر منشوری محیطی ضعیف (Poor Peripheral Prismatic) و عدم اعوجاج دید است. تعدادی از افراد هستند که در صورت استفاده از لنز در مقایسه با عینک دید بهتری دارند، حتی اگر نمره آنها مشابه باشد. اعتماد به نفس و حس بهتری که لنز به فرد میدهد با عینک قابل مقایسه نیست. ظرف لنز را روزانه با آب گرم تمیز و استریل بشویید و در معرض هوای تمیز خشک کنید. لنز طبی چیست و شامل چند نوع است؟ در سالهای اخیر به دنبال استفاده روزافزون از لنزهای طبی و رنگی در ایران، تعداد زیادی لنز چشم و محلولهای لنز وارد بازار شده که برخی از آنها تقلبی هستند. تقریباً تمامی افرادی که مشکلاتی مانند قوز قرنیه، نامنظمی سطح قرنیه، عمل جراحی آب مروارید و عیوب انکساری دارند به راحتی میتوانند از لنزهای طبی رنگی و عادی استفاده کنند.

هرچند که دلیل اصلی طراحی و تولید لنزهای چشمی برطرف کردن مشکلاتی مانند ضعف بینایی و عیوب انکساری، آستیگماتها، قوز قرنیه و از این دست مسائل بوده است اما استفاده از لنزهای چشمی در زمینههای آرایشی و زیبایی نیز گسترش زیادی پیدا کرده است. افرادی که این مشکلات را به همراه مشکلات دیگری مانند خشکی چشم، بیماریهای پلک، دیابت و پرکاری تیروئید نیز دارند میتوانند زیر نظر چشم پزشک از لنز استفاده کنند. افرادی که چشمهای آستیگمات نامنظم دارند با استفاده از لنزها بهتر درمان میشوند تا عینک. نکته: برای خارج کردن لنز نیز می توانید با دو انگشت خود، لنز را نیشگون بگیرید و آن را به بیرون هدایت کنید. لنز های دو کانونی نیز بیشتر برای اصلاح پیر چشمی که به خاطر کهولت سن است ساخته شده است. عمدهترین مشکل عینکهای طبی، بخار گرفتگی در جاهای بارانی و مرطوب است که لنزها این مشکل را ندارند. از آنجا که این عدسیها روی قرنیه چشم قرار میگیرند، لازم است لنزهای طبی، توانایی عبور اکسیژن را از خود را داشته باشند. لنزها در اصل دیسکهایی منحنی شکل و خمیده هستند که دارای ضخامت بسیار کم و شفافیت بالایی هستند و بر روی سطح قرنیه چشم قرار میگیرند. انقدر فریم عینکهای متنوع و در شکل و ظاهرهای متفاوت داریم که هر شخصی با هر سلیقهای میتونه عینک مخصوص به خودشو پیدا کنه.

تحمل کردن این لنزها راحت است چون شکل قرنیه را به خود میگیرند. به لنز طبی و یا غیر طبی که به صورت تماسی استفاده میشوند و مستقیما با قرنیه چشم در ارتباط هستند لنز تماسی نیز گفته میشود. یکشنبه 98/7/28، تهران , (اخبار رسمی): لنز طبی چشم به لنزهایی گفته میشود که میتوان از آنها به جای عینک استفاده کرد. معمولاً در کشورهای اروپایی لنزهایی به صورت یک بار مصرف می باشند. برای انجام این کار، لنزها از ده ها هزار ترکیب قطر و انحنا به دست می آیند. قطر لنز توریک سخت کوچکتر از قطر قرنیه است و ۱۰ تا ۱۵ درصد از قرنیه بدون پوشش باقی میماند تا قرنیه به راحتی به اکسیژن دسترسی داشته باشد. دامنه طبیعی دید لنز از عینک بسیار بهتر است و چون کاملاً بر روی قرنیه چشم قرار میگیرد همراه با چشم حرکت میکند و هیچ قابی برای مسدود کردن دید فرد وجود ندارد و لزومی ندارد همانند عینک سر خود را بچرخاند تا دید بهتری داشته باشد. استفاده از لنز سخت به راحتی لنز نرم نیست و نیاز به یک دوره زمانی یک هفتهای دارد تا به خوبی با قرنیه سازگار و منطبق شود.

دیدگاهتان را بنویسید