همه آنچه که درباره لنز طبی باید بدانید

به این موضوع توجه داشته باشید که شما برای یکی از حساسترین اعضای بدن خود یعنی چشمها لنز میخرید. همچنین در مواردی ممکن است به نابینایی و پیوند قرنیه منجر شود. همچنین سلامت چشم های شما بیشتر تضمین خواهد شد. لنزهای رنگی امروزه در رنگ های مختلف و با برندها و مارک های گوناگون تولید و به بازار عرضه می شوند. از دیگر لنزهای تماسی چشم که امروزه با استقبال بسیاری از مردم مواجه است، لنز طبی است. همچنین تاریخ انقضای این لنزها با احتساب شبانه روز ماهانه می باشد ولی با استفاده روزمره (هر شب قبل از خواب از چشم خارج شود) می توان از این لنز ها به مدت فصلی تا 3 ماه استفاده کرد. استفاده از این لنزها با توجه به تاریخ انقضایی که بر روی جعبه لنز وجود دارد، انجام می شود. شکری یادآور شد: استفاده از لنز برای خانوادههایی که از سطح فرهنگی و بهداشتی پایینی برخوردار هستند، به هیچ عنوان توصیه نمیشود. در استفاده از لنزهای رنگی باید، بهداشت را به دقت رعایت نمود. وی اظهار کرد: عدم رعایت بهداشت هنگام استفاده از لنز منجر به عفونت میشود. لنز مقدار اکسیژنی را که به قرنیه چشم میرسد، کاهش میدهد و میتواند منجر به عفونت شود.

در صورتی که چشم افراد مبتلا به عفونت میکروبی شود ممکن است منجر به نابینایی چشم شود. درضمن پوشیدن لنز باکیفیت به هیچ عنوان خارش، سوزش یا التهاب به دنبال نخواهد داشت. پس اگر میخواهید ریسک کمتری را تجربه کنید حتما به جای جراحی لنزها را امتحان کنید و این را بدانید تمام جراحی ها عوارض جانبی در پی خواهند داشت. هستند و باید توجه داشت که هر کدام از این ها در شرکت و کمپانیهای متفاوت مقداری ته رنگشان با دیگری متفاوت است و در بسیاری از مواقع همین رنگهای ثابت با رنگهای دیگری همانند عسلی ترکیب میشوند و تبدیل به یک لنز 2 رنگ میشوند و در موارد دیگر هم 3 رنگ.همان طور که در بخش اول مقاله برای شما ذکر شد، برای انتخاب یک لنز زنگی مناسب بهتر است که شما به فرم صورت و رنگ مورد علاقه و هم چنین رنگ پوست و چشم خود توجه بسیاری داشته باشید تا بهترین را برای خود انتخاب کنید. شجاعی اظهار کرد: افرادی که تمایل به استفاده از لنزهای طبیعی یا طبی دارند، باید قبل از هر اقدامی توسط چشم پزشک معاینه شوند.

شجاعی در خصوص افرادی که از لنزهای طبی استفاده میکنند، اظهار کرد: عملهای لیزیک و جراحیهای چشم بهتر است به علت جلوگیری از ایجاد مشکلات چشمی جایگزین لنزهای طبی شوند. به گزارش ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، دکتر احمد شجاعی با تاکید بر اینکه استفاده طولانی مدت از لنز منجر به تحریک چشم و نازکی قرنیه میشود، اظهار کرد: هوای آلوده و گرما از علل اصلی بروز حساسیتهای چشمی هنگام استفاده از لنز است، بنابراین هنگام بروز حساسیت استفاده مجدد از لنز برای این افراد توصیه نمی شود. این عضو هیات علمی دانشگاه بقیه اله یادآور شد: استفاده طولانی مدت از لنزهای روزانه و استفاده از آنها در هنگام خواب منجر به خشکی چشم و زخم قرنیه میشود. اما بسیاری از این افراد از روش های استفاده و مزایا و معایب این روشها آگاه نیستند. این محصول به صورت محلول بوده و به منظور پاک کردن روزانه پروتئین های موجود بر روی لنز های طبی مورد استفاده قرار می گیرد . دکتر عبدالرضا شکری در گفتوگو با خبرنگار «سلامت» ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه تجویز هرگونه لنز توسط پزشک الزامی است، گفت: افرادی که تمایل به استفاده از لنز طبی یا زیبایی دارند باید ابتدا توسط پزشک معاینه شوند بنابراین پرهیز از استفاده لنزها در مراکز غیربهداشتی و آرایشگاهها الزامی است.

این متخصص چشم خاطرنشان کرد: امروزه شاهد این هستیم که کشورهای آمریکا و ژاپن با موظف کردن شرکت سازنده لنز رنگی به ارائه توضیحات لازم در زمینه عوارض زیانآور استفاده از لنز رنگی بر روی جعبه این نوع لنزها تاحدودی موجب کاهش عوارض استفاده از لنز شده اند، بنابراین باید از طریق وزارت بهداشت و انجمن های چشم پزشکی این گونه اقدامات در ایران نیز انجام شود. به طور مداوم از معاینه های پزشکی استفاده کنید تا چشم شما دچار عارضه ای نشود. لنزهای طبی رنگی دارای تم های متنوع رنگی است که افراد با استفاده از آن ها می توانند چهره ای جدید و جذاب تر داشته باشند. پس استفاده از لنزهای چشمی بعع عنوان راه حلی مناسب پیشنهاد می گردد. پس از بازرسی لنزها ، آنها را استریل کرده و برای چند ساعت در محلول آب و نمک جوشانده می شوند تا نرم شوند . در برخی از مشتریها این اتفاق بدلیل ناخن بلند می افتد ، پس همواره دقت داشته باشید ! ولی با این حال، متخصصان و پزشکان توصیه می کنند، که لنزهای تماسی رنگی را کمتر از مدت زمانی که بر روی آنها قید شده است، استفاده شود. انجمن چشم پزشکان ژاپن نیز هشدار داده است که استفاده از لنزهای رنگی آرایشی موجود در بازار میتواند برای چشم افراد زیان آور باشد، بنابراین وزارت رفاه و کار ژاپن با بررسی هشدارها و نظرات متخصصان با تدابیری مانند موظف کردن شرکت سازنده لنز رنگی به ارائه توضیحات لازم در زمینه عوارض زیانآور استفاده از لنز رنگی بر روی جعبه این نوع لنزها، همانند پاکتهای سیگار، تاحدودی موجب کاهش عوارض استفاده از لنز در ژاپن شده است.

دیدگاهتان را بنویسید