انواع لنز طبی – انواع و اقسام مختلف لنز طبی

یکی دیگر از انواع لنز طبی ، لنز طبی سخت میباشد. نوعی از لنز است که به دلیل مقاومت نسبت به نفوذ اکسیژن، قادر به انتقال اکسیژن نیست. لنز چشمی تماسی سخت دو مدل لنز سخت استاندارد (hard lenses) و لنز سخت نافذ اکسیژن (GP lenses) دارد. سروکله لنزهای سخت نافذ اکسیژن از اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی پیدا شد و مشکل عدم انتقال اکسیژن در لنزهای سخت قبلی را برطرف کرد. لنزهای طبی نافذ اکسیژن این لنزها همان گونه که از نامشان پیداست، به راحتی به قرنیه ی چشم اکسیژن رسانی می کنند. لنزهای سخت استاندارد به لنزهایی گفته میشوند که قادر به انتقال اکسیژن نیستند، بنابراین قرنیه برای تامین اکسیژن مورد نیاز خود با پلک زدن فرد، اشک پمپاژ میکند. لنزهای رنگی شفاف برای تغییر رنگ و اصلاح دید بهکار میروند و معمولاً نسبت به نوع قبلی پررنگتر هستند. معمولاً لنز رنگی برای تقویت یا تغییر طیف رنگی بخش عنبیه چشم مورد استفاده قرار میگیرد.

برای استفاده از این نوع لنز، جراح با استفاده از عمل جراحی، شکافی در قسمت جلویی چشم ایجاد میکند. خود لنز در حالت معمول شفاف و بیرنگ است، اما گاهی یک تناژ رنگی کم به آن میدهند تا استفاده از آن برای فرد راحتتر باشد. البته این لنز معایبی مثل تاری دید و عدم رسیدن اکسیژن به اعضای بدن (یا همان هیپوکسی) هم دارند که ممکن است مشکلاتی را برای فرد به دنبال داشته باشد. لنز طبی یا لنز تماسی، به دیسکهای منحنی شکل و خمیده پلاستیکی گفته میشود که شفافیت بسیار بالا و ضخامت خیلی کمی دارند. در دور و اطرافمان آدم های زیادی را می بینیم که چشمان ضعیفی دارند و از اینکه مجبورند از عینک طبی استفاده کنند بسیار ناراضی هستند و زدن عینک برای آن ها خسته کننده شده است. این نوع لنزهای سخت، هم خصوصیات اپتیکی لنزهای سخت استاندارد را دارند و هم راحتتر هستند. افرادی که نمره چشم پایینی دارند و بیشتر به جنبه زیبایی آن توجه دارند و می خواهند از لنز طبی رنگی استفاده نمایند و… اما امروزه بیشتر مردم از لنزهای نرم استفاده میکنند. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که اسم این لنزها به گوشتان خورده اما دقیق نمیدانید که لنزهای چشمی چه هستند یا حتی خودتان از مصرفکنندگان پروپاقرصشان هستید، ولی اطلاعات دقیقی از نحوه استفاده از لنز ندارید، خواندن این مطلب از مجله سلامت دکترتو تا انتها همه ابهامات را برطرف میکند.

ممکن است بعد از خرید لنز چشم از خود بپرسید که چه مدت میتوانم از این لنز استفاده کنم. سپس در سال ۱۹۴۹ پزشکی آلمانی به نام دکتر اویگن فیک، به ایده نخسین لنزهای چشمی رسید که به مدت چند ساعت داخل چشم قابل استفاده بود. لنز چشمی تماسی بر اساس مدت زمان استفاده و تاریخ مصرف به انواع لنز یکبارمصرف، روزانه، ماهانه، فصلی و لنز سالانه تقسیم میشود. لنز رنگی بدون نمره هم کاربرد آرایشی و زیبایی دارد و در طیفهای رنگی مختلف از سبز گرفته تا لنز چشم طوسی.،آبی، یخی، بنفش، قهوهای و عسلی عرضه میشود. لنزهای نرم به دوسته لنز طبی نرم آستیگمات دار و لنز طبی نرم بدون آستیگمات تقسیم میشوند. اما برخی لنزهای چشمی با هدف صرفاً آرایشی و زیبایی هم تولید میگردند که دیگر طبی محسوب نمیشوند و در دسته لنز آرایشی قرار میگیرند. برخلاف عینک، لنزها نه بخار میگیرند و نه ریختن آب باران و گل باعث لک شدن آنها میشود.

لنزهای طبی خارج چشمی، جایگزین عینک هستند و برای رفع اختلالاتی مثل نزدیکبینی، دوربینی، و آستیگمات روی قرنیه چشم قرار میگیرند. لنز چشم به انگلیسی contact lens، دیسک منحنیشکلی است که روی غشای اشکها قرار میگیرد و سطح چشم را میپوشاند. نگهداری لنز طبی راه و روش خاص خود را دارد که برای حفظ سلامت چشمها باید آنها را رعایت کنید. لنز رنگی مات که برای رفع عیوب بینایی و اصلاح دید بهکار میرود، قابلیت تغییر رنگ چشم حتی برای افراد با چشم تیره را هم دارد. لنزهای رنگی پدیداری چندان نقشی در تغییر رنگ چشم ایفا نمیکنند و بیشتر در رنگهای آبی روشن و سبز (رنگهای کمرنگ) تولید میشوند. این لنزها خاصیت رنگ دهی به چشم ندارند و رنگ سبز و یا آبی آن به قدری کمرنگ است که قابل تشخیص در چشم نمیباشد و رنگ آن فقط به دلیل راحتی در گذاشتن و درآوردن لنز است. آیا میتوان بجای محلول لنز ، از سرُم شستشو استفاده کرد ؟ استفاده از لنزهای تاریخ مصرف گذشته، موجب ایجاد مشکلات چشمی و عفونت میشود. در مورد لنز های رنگی نیز کیفیت آنها متاثر از آبرسانی و اکسیژن رسانی که موجب نرمی لنز در داخل چشم میشود ، است . لنز طبی داخل چشمی برای درمان آب مروارید و برای جوانانی استفاده میشود که به ضعف شدید چشم (عیب انکساری درجه بالای چشم) مبتلا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید